2 Ekonomist: Altın Fiyatı, Aralık’a Kadar Bu Rekorları Görecek!

Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, finansal ortama Bitcoin (BTC) ve altının fayda sağlayabileceği yeni bir deflasyon döneminin gelebileceğini söyledi. Bu sırada ekonomist Selçuk Geçer altın fiyatı için rekor seviyeler beklediğini açıkladı. İşte detaylar…

Mike McGlone: Deflasyonist aşama, altına yardım edebilir

Analist, 47.700 Twitter takipçisine, düşen riskli varlıkların, amiral gemisi kripto para birimini, altını ve ABD tahvillerini artıran deflasyonist bir aşamaya dönüşebileceğini söylüyor. Öte yandan McGlone bu hafta riskli varlıklarda daha da fazla düşüş göreceğini tahmin etti. Büyük düşüşlerin ABD parasal sıkılaştırma konusundaki duruşunu sürdürme ihtiyacını azaltabileceğini söyledi. McGlone, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

1H’de [ilk yarıda] düşen risk varlıkları, enflasyonu baş döndürücü bir hızla ortadan kaldırıyor ve bu da, 2H’de [ikinci yarı] pandemi öncesi deflasyonist güçlerin yeniden yüzeye çıkmasına dönüşebilir. Bu senaryodan en çok faydalanacak olanlar altın, Bitcoin ve ABD Hazine tahvilleri olabilir.

Geçen hafta Bloomberg analisti, Bitcoin için 20.000 dolar seviyesinin yeni 5.000 dolar olabileceğini söyledi. 2018 ayı piyasası sırasında, 5.000 dolarlık fiyat alanı yaklaşık bir yıl boyunca Bitcoin için destek görevi gördü. 2020’de, BTC bölgeyi birkaç kez kısa süreliğine ihlal etse de, 5.000 dolar seviyesi Bitcoin için destek görevi gördü.

Selçuk Geçer: Altın fiyatı rekor kıracak

Bu sırada ünlü ekonomist Selçuk Geçer, dolar ve altın fiyatları hakkında konuştu. Geçer, Türkiye’deki mevcut ekonomik durumun devam etmesi sonucunda doların yükselmeye devam edeceğini aktardı. Değişen bir şey olmadığını belirterek günün sonunda dolarda yükselişin süreceğini söyledi. Hatta öyle bir yükseliş bekliyor ki, doların 17.8-17.95 aralığının ardından 18 liraya yükseleceğini, bundan sonra ise yavaş yavaş 20 liranın üzerine çıkacağını açıklıyor.

Anormal koşulların devreye girmesi durumunda ise dolar, euro, steriin, gram altın ile ilgili bambaşka şeyler konuşmaya başlayabileceğimizi belirtiyor. Geçer, altının yalnızca gram fiyatında değil, ons fiyatında da yükseliş öngördüğünü açıkladı. Geçer, altının ons fiyatının bir miktar gerilediğini, ancak ısrarla 1.800 doların üzerinde kalmaya devam ettiğni açıklıyor. ABD’deki faiz artırımına rağmen onsun 1.800 doların üzerinde kalmasının, kayda değer bir şey olduğunu düşünüyor. Peki, bunun arkasında ne yatıyor?

Ekonomiste göre altındaki bu istikrarlı duruşun arkasında, dünyadaki risklerin çok yüksek kalması yatıyor. Dünyada enflasyon endişelerinin olmasının, resesyonun ve stagflasyon endişelerinin etken faktörler olduğuna dikkat çekiyor. Altının ons fiyatının, bu nedenle yıl içinde bir rekor kıracağını belirtiyor. Bu kez, rekoru kırıp 2.300 ve 2.400 doların görülebileceğini aktarıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*