Ali Babacan: Gıda enflasyonuyla mücadele zor değil

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü gıda fiyat endeksi temmuz ayında son bir yılda yüzde 11,8 gerilerken, TÜİK verilerine göre Türkiye’de gıda fiyatları son 35 aydır aralıksız artarak yüzde 61’e yükseldi. “Dünyada gıda ucuzlarken, biz pazara, markete gitmeye korkuyoruz” diyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Gıda enflasyonuyla mücadele bu kadar zor mu? Değil” açıklamasında bulundu.

“Temel gıda ürünlerinin fiyatını Sayın Erdoğan belirliyor”

Babacan, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda şu ifadelere yer verdi:

“Temel gıda ürünlerinin fiyatını Türkiye’de kim belirliyor? Sayın Erdoğan belirliyor. Etin fiyatını belirleyen o. Sütün fiyatını belirleyen o. Buğdayın fiyatını belirleyen o. Enflasyon olunca, maliyetler artında suçlu kim?”

“Gübrenin, yemin yarısını devlet ödesin”

“‘Maliyeti aşağı çekelim’ diyoruz. ‘Gübrenin yarısını devlet ödesin’ diyoruz. ‘Yemin yarısını devlet ödesin’ diyoruz. ‘Elektriği, mazotu çiftçimize düşük fiyata verelim’ diyoruz. Enflasyonu düşürmenin yolu bu. Çünkü maliyetten aşağı çektiğinizde, maliyete diyelim ki 10 liralık devlet kaynağı ayırdığınızda nihai tüketici fiyatı 30 lira aşağıya iniyor.”

“Çiftçimizin maliyetini düşürdüğümüz anda gıda fiyatlarını aşağı çekmiş olacağız”

“Gıda fiyatlarındaki düşüşü dışarıdan ithalatla sağlayamazsınız. Çiftçimizin maliyetini düşürdüğümüz anda gıda fiyatlarını aşağı doğru çekmiş olacağız. Bu desteği en başta maliyetle verdiğiniz zaman daha ucuza mâl ediyor. Çünkü bitmiş ürüne destek daha pahalı, fiyat şişe şişe gidiyor. Ama hammaddede desteği verdiğiniz zaman bütün maliyeti aşağıya doğru çekiyorsunuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx