Amasra davasında ikinci gün: Tutuklu sanıkların sorgusu yapılıyor

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden ocağında 43 madencinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili dün başladı.

43 madencinin hayatını kaybettiği Amasra’daki maden patlamasıyla ilgili davanın ikinci gününde, tutuklu sanık Cihat Özdemir’in avukatının savunmasıyla devam ediliyor.

Madenin müessese müdürü Özdemir’in avukat Miraç Yıldız, sorumluluğun Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda olduğunu belirterek, “Müvekkilim yalnızca müessese müdürüdür, malzemelerin eksik, kalitesiz olması vs TTK Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğudur” dedi.

Avukat Yıldız ayrıca, şunları söyledi:

“Personel alımı veya seçiminde de müvekkilin dahli yoktur, KPSS ve diğer sınavlarla atanıyorlar. Altındakiler ise İŞKUR’daki kura ile seçiliyorlar. 2021’de kurum 46 kere denetlendi, kazadan 1 hafta önce de çsgb tarafından denetlendi ve çalışmayı durduracak bir eksiklik görmemişler.”

Ekmekçi’nin sorgusu başladığı sırada avukatı Çağla Dursun söz alarak “Burası siyaset arenası değil” ifadelerini kullandı. Dursun’un sözleri üzerine salonda gerginlik çıktı. Mahkeme Başkanı salona çevik kuvvet ekibini davet etti. Tansiyonun düşmesinin ardından duruşmaya devam ediliyor.

8’İ TUTUKLU 23 SANIĞIN YARGILANDIĞI DAVA

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklardan 4’ü, olası kastla öldürme suçundan bin 80 yıla kadar, 4’ü tutuklu 19 sanık ise bilinçli taksirle öldürme suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir