Bakan Kurum açıkladı: TOKİ Toplumsal Konut Projesine rekor müracaat

Türkiye tarihinin en büyük toplumsal konut projesi TOKİ müracaatları alınmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muştusunu duyurduğu projeye müracaat e devlet ekranı üzerinden yapılıyor. Toplumsal konut ve arsa satışı müracaatlarının Ekim ayı sonuna kadar süreceğini açıklandı.

Bakan Kurum, “Saat 11.15 itibariyle toplumsal konut projesine başvuranların sayısının 141 bine yükseldi” dedi.

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK?

Proje vilayetindeki Ziraat Bankası ve Halk Bankası yetkili şubeleri ve e-Devlet aracılığı ile yapılacak müracaatlar, 14 Eylül- 31 Ekim ortasında kabul edilecek, e-Devlet müracaatları ise 28 Ekim’de sona erecek.

Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında müracaat yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri, ihale yapıldıktan sonra “konut belirleme kurası” ile belirlenecek.

BAŞVURU TC KİMLİK NUMARISINA NAZARAN ALINACAK

Çevrim içi müracaatta yaşanabilecek yoğunluğun önüne geçebilmek için e-devlet üzerinden müracaatlar kademeli olarak alınacak.

Buna nazaran T.C. Kimlik Numarasının son hanesi;

0 olan vatandaşlar 14 Eylül 2022 Çarşamba,

2 olan vatandaşlar 15 Eylül 2022 Perşembe,

4 olan vatandaşlar 16 Eylül 2022 Cuma,

6 olan vatandaşlar 17 Eylül 2022 Cumartesi,

8 olan vatandaşlar 18 Eylül 2022 Pazar gününden itibaren başvurabilecekler.

19 Eylül 2022 Pazartesi gününden itibaren ise rastgele bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar müracaatlarını iletebilecek.

SOSYAL KONUT PROJELERİ NE VAKİT TESLİM EDİLECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, projenin ne vakit tamamlanacağına ait tarih ayrıntısı verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “Amacımız, birinci etap konutlarını azami 2 yıl içinde bitirip hak sahibi vatandaşlarımıza teslim etmektir. Amacımız tüm vilayet ve ilçelerimizde 2023-2028 ortasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin toplumsal konut, 250 bin konut maksatlı arsa ve 50 bin iş yeri yapmak.” sözlerinde bulundu.

Buna nazaran, konut projesinde birinci etap konutlarının 2 yıl içerisinde bitmesi planlanıyor. Projenin de 5 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*