Bakan Soylu: Türkiye 1999 sarsıntısından ders çıkardı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı Kanal D Ana Haber’de sarsıntıyla ilgili yaptıkları hazırlıkları anlattı.

Dünyada son 20 yılda en kritik 350 afet yaşandığını, bunun 27’sinin zelzele olduğunu aktaran Soylu, zelzelenin şu anda dünyada en öldürücü doğal afetler ortasında yer aldığını kaydederek, “Biz zelzelesi unutabiliriz lakin sarsıntı bizi unutmaz” tabirini kullandı.

Soylu, sarsıntının unutulmaması ve de zelzeleye karşı hazırlıklı olunması gerektiğine işaret ederek, vatandaşların sarsıntı anında şalteri indirmeleri, gazı kesmeleri ve hemen toplanma alanlarına gitmelerinin büyük değer taşıdığını lisana getirdi.

Toplanma alanına giderken otomobil kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Soylu, şöyle konuştu:

“Türkiye’deki toplanma merkezi sayısı 27 bin 800, bunun yüzde 75’inde kanalizasyon altyapısı, elektrik ve su var. İstanbul’da ise yüzde 56’sında var. İstanbul’da bir yıl içerisinde yüzde 100’ünü AFAD olarak tamamlamış olacağız. Vatandaşlar felaket anında toplanma merkezlerinden barınma merkezlerine geçmelidir. Bu hazırlıkların dışında bir de taşınabilir AFAD sistemimiz var yani hücresel bildiri sistemi. Bir siren üzere çalar, bu sistemin emeli farkındalık yaratmaktır. Bir de HAY sistemimiz var. Taşınabilir sistem ise zelzeleden sonra bizi navigasyonla toplama alanına götürür. Sarsıntı anında sarsıntı ve afetlerle ilgili üç ayağımız var. Birincisi zelzele öncesi, ikincisi sarsıntı anı, üçüncüsü ise sarsıntı sonrası yapabileceklerimizle ilgili kapasitelerimizi ortaya koyabilmek.”

“TÜRKİYE, 1999 ZELZELESİNDEN DERS ÇIKARDI”

Soylu, 1980’den itibaren bütün dünyada doğal afetlerin dört kat arttığına dikkati çekerek, “Türkiye, 1999 sarsıntısından bir ders çıkardı. Yasalar, kurumlar, önlemler ortaya koydu. Son 2,5 yılda birçok doğal afetle karşı karşıya kaldık. 2,5 yıldır afetten afete koşuyoruz. Bütün devlet kapasitesi, sivil toplum örgütleri, mahallî idareler, vilayet özel yönetimleri, belediyeler olarak bunu yapıyoruz. Bir sefer bile ‘Nerede bu devlet?’ kelamını duymadım. Son 2 yılda 61 bin afet konutu yaptık. Bu afet konutları evvelden gri konutlardı, artık hepimizin oturduğu üzere lüks konutlar olarak yapıldı ve 41 bini şu anda teslim edildi.” diye konuştu.

Deprem ve afet öncesi 1 yatırım yapılırsa sarsıntı ve afet sonrası 7 maliyetin bir vesileyle ortadan kaldırılabileceğini anlatan Soylu, “17 Ağustos zelzelesinin Türkiye’ye maliyeti 15-17 milyar dolar ortasıdır. O periyoda nazaran bu sayı Türkiye Gayrisafi Ulusal Hasılası’nın yaklaşık yüzde 6’sı.” dedi.

Soylu, sarsıntıyla ilgili yaptıkları hazırlıkları şöyle anlattı:

“İstanbul’da yaptığımız hazırlıklar var. İstanbul’daki yaklaşık 2 bin 500 kamu binasını ki bunun içinde 33 hastane, 1300 okul var. İstanbul’da toplanma alanları 2 bin 864’ten 5 bin 633’e çıktı. İstanbul’da barınma alanı kapasitemiz 1 milyon 390 bin 172 bireye ulaştı. Bu yıl afet tatbikat yılı, 54 bin 300 tatbikat yapıyoruz ve milyonlarca vatandaşımıza ulaşıyoruz. Yıl sonuna kadar tatbikatlar yapmaya devam edeceğiz. Ekimde ulusal ve memleketler arası bir tatbikat yapacağız.”

“YÜZ BİNLERCE GÖNÜLLÜMÜZ VAR”

Soylu, Türkiye’deki sivil toplum örgütleri ve kamu kuruluşlarıyla bir arada, sarsıntı anında düzgün koordine olduklarını ve kurtarma süreçlerini muvaffakiyetle gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yüz binlerce gönüllümüz var. Türkiye’de 81 ilin risk azaltma planı var. İstanbul’da 1999’dan itibaren 459 bin bağımsız kısım riski belirlendi ve bu kısımlardan 408 bin 298’i yıkıldı. Geri kalan da yıkılıyor. Risk olarak gördüğümüz her bina ilgili bakanlık tarafından riskten arındırılmaya çalışılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Soylu, devletin bütün kabiliyeti ve kapasitesiyle zelzele konusunda Türkiye’nin her noktasında çalıştığını lisana getirerek, “Vatandaş güç vaktinde devletinden yardım, deva ve aman dilemektedir. Bugüne kadar da bunu gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanı’mız, mahallî idare, hükümet deneyimi ve karşı karşıya kaldığı zelzeleler ve afetlerle ilgili deneyimleriyle hepimizi koordine ediyor. AFAD da bütün kurumlarımızla eş güdüm içerisinde çalışmaları yürütüyor. İnşallah Allah bizi bir daha bu türlü büyük bir imtihanla sınamaz.” açıklamasına yer verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*