Bebekler Hiçbir Yönlendirme Yapılmadan Nasıl Dil Öğrenir?

Dil gelişimi, konuşma iletişim kurma ve anlama yeteneğiyle sonuçlanan harika bir süreç. Aslında dil öğrenmek doğuştan gelen bir yetenek ve bebekler nasıl yapılacağını bilerek doğarlar. Gelin bu ilginç sürece birlikte bakalım…?

Kaynak: https://www.verywellfamily.com/how-do…

Dil gelişimi, konuşma iletişim kurma ve anlama yeteneğiyle sonuçlanan harika bir süreç. Aslında dil öğrenmek doğuştan gelen bir yetenek ve bebekler nasıl yapılacağını bilerek doğarlar.

Bebekler doğduğunda dünyadaki dillerdeki tüm sesleri duyabilir ve ayırt edebilir. Bu yaklaşık 6 bin 500 dilde 150 sese denk gelir.

Ancak hiçbir dil bu kadar fazla sese sahip değil. Örneğin İngilizcede 44 farklı ses var. Bu aşamada bebekler hangi fonemlerin(ses birimi) öğrendikleri dile ait olduğunu ve hangilerinin olmadığını öğrenirler.

Bebekler ikinci olarak, bir dildeki seslerin anlam yaratmak için nasıl bir araya geldiğini öğrenirler. Bu sesleri anlamlandırmak için çocuğun bir kelimenin nerede bittiğini ve diğerinin nerede başladığını tanıyabilmesi gerekir. Bunlara ‘kelime sınırları’ denir.

Bebekler son aşamada cümle kurmaya başlarlar. Dilbilgisi doğruluğu ile anlam arasındaki farkı öğrenirler.

Çocuklar cümle kurmaya başladığında, sizin kurduğunuz cümlenin mantıksız olup, olmadığını anlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir