Bilim insanları, güneş pilinde verimlilik rekoru kırdı

İklim değişikliği ve global ısınma, pak güce olan muhtaçlığı daha da artırdı. Dünyanın birçok farklı bölgesinde, güneş panelleri sayesinde pak güç elde edilebiliyor.

ABD Güç Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Güç Laboratuvarı’ndan (NREL) bir takım, yenilikçi bir “kuantum kuyusu” güneş pili biçimini kullanarak yüzde 39,5 verimlilik oranına ulaşarak rekor kırdı.

Teknoloji, Güneş’in fotonlarından güç kazanan elektronların yakalanma kapasitesini en üst seviyeye çıkarmak için materyallerin yüzlerce katman halinde istiflenmesiyle çalışıyor.

Kullanım oranı genişliyor

Bu teknoloji karmaşık geliştirme süreci ve maliyeti nedeniyle şimdiye kadar özel uygulamalarla hudutlu kalmıştı. Lakin araştırmacılar yeni dizaynın kullanılabileceği durumların çok daha fazla olduğunu söylüyor.

Yüksek üretim maliyetinin üstesinden gelmeyi amaçlayan yeni teknolojide araştırmacılar, şu anda güneş gücü hücrelerini daha ekonomik hale getirmeye çalışıyor.

Termodinamik maddeleri yüzde 100 verimlilik oranının imkansız olduğu manasına gelse de araştırma takımından Dr. Ryan France, bu tıp bir dizaynla yüzde 50 verimliliğe ulaşmanın aslında mümkün olduğunu söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*