Bilinmeyen Atatürk Havalimanı ihalesinin sonucu açıklandı

Atatürk Havalimanı’nın yerine yapılacak millet bahçesi için gerçekleştirilen ‘gizli’ ihalenin sonucu Kamu İhale Kurumu’nun sayfasında yayınlandı. AKP’nin istediği ihaleyi istediği müteahhide verme aracı olarak kullandığı 21/b pazarlık metodu yapılan ihaleye nazaran projenin maliyet 2 milyar lirayı aşıyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine İlişkin Toplumsal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Etraf Düzenlemesi İşi İhalesi 29 Nisan 2022 tarihinde kapalı kapılar gerisinde yapıldı.

İhale, harika haller için öngörülen ve davet yordamıyla yani 21/b prosedürüyle gerçekleştirildi.

İŞ HUSUSA UYUYOR MU?

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21’inci hususunun (b) bendin şöyle:

“Doğal afetler, salgın hastalıklar, can yahut mal kaybı tehlikesi üzere ani ve beklenmeyen yahut imal tekniği açısından özellik arz eden yahut yapı yahut can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından acilen yapılması gerekliliği idarece belirlenen haller…”

Atatürk Havalimanı’nın genel yolcu trafiğine kapanıp yerine millet bahçesi yapılacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2018 yılında duyuruldu. Hasebiyle millet bahçesi ani ve beklenmeyen bir proje değildi ve doğal afet, salgın hastalıkla da ilgisi yoktu.

Yapım tekniği açısından özellik arz eden bir proje de değildi; milyarca liralık iki pist kırılıp yok edecek ve yerine ağaç dikilecekti. Pistler can ve mal güvenliğini de tehdit etmiyordu.

Ancak, buna karşın projenin ihalesi 21/b ile yani muhakkak müteahhitler ortasında pazarlık yolu ile yapıldı. İhale kimseye duyurulmadı.

Kapalı kapılar arkasında gerçekleştirilen ihalenin ayrıntılarını SÖZCÜ Gazetesi Müellifi Çiğdem Toker, 9 Mayıs 2022 günü yazdı. Buna nazaran, 29 Nisan’da pazarlık metodu gerçekleştirilen ihaleye TOKİ, 6 tanıdık şirketi davet etti ve en uygun teklifi son periyotta birçok kamu ihalesini kazanan Yapı&Yapı firması verdi.

İhalenin sonuçları ise aylar sonra Kamu İhale Kurumu’nun internet sayfasında yayımlandı. Buna nazaran İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine İlişkin Toplumsal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Etraf Düzenlemesi İşi’nin yaklaşık maliyeti 2 milyar 488 milyon 810 bin lira ve işin mühleti ise 360 gündü. En düşük teklifi 2 milyar 174 milyon 978 bin lira ile veren Yapı ve Yapı İnşaat ihaleyi kazandı.

8 milyon 540 bin metrekare toprağıyla dünyadaki metropoller ortasında kent içerisindeki en büyük yere sahip olan Atatürk Havalimanı’na yapılacak 2 milyon metrekarelik ‘Millet Bahçesi’ projesi için iki pistin olduğu bölgede yıkım ve kazma süreçleri devam ediyor.

Eğer 16 Mayıs’ta kontrat imzalayan firma projeyi 1 yıl içinde 45 bin metrekarelik macera parkı, 650 metre uzunluğunda kaykay pisti, 28 bin şahsa hitap edebilecek aktiflik çayırı, çocuk oyun alanları planlandı. Millet bahçesinin içinde 18 bin şahsa ibadet imkânı sağlayacak cami yapılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*