Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyen Milyarderler Kimler?

Her yıl giderek daha fazla insan kripto para birimleri ve Bitcoin (BTC) ile zengin oluyor. Peki bunu nasıl başarıyorlar? Kripto sektöründe yeni olan insanların büyük bir yüzdesi, birkaç gün içinde milyonlarca dolar kazanmak için kripto para yatırımı yapıyorlar. Geçmişte SHIB veya DOGE ile çok para kazanacak kadar şanslı olanlar, başlangıçta birçoğunun anlamadığı istisnalardır. Normalde, zenginlikler çok fazla çaba, bilgi ve disiplinle biriktirilir. Bununla birlikte, kripto sektörü de bir istisna değildir.

Kim bu Bitcoin milyarderleri?

Kripto sektöründe son birkaç yılda çok para biriktiren birçok girişimci var. Bu listede, onları kategorize edeceğiz. İşte bunlardan bazıları:

  • Matthew Roszak: Net değeri 1,5 milyar dolar. Evet, onu daha önce duymamış olabileceğinizi biliyorum, ancak 2011’de Bitcoin’i keşfeden ve ilk andan itibaren inanan birkaç şanslı insandan biriydi. Şu anda bir web3 altyapı şirketi olan Bloq’un başkanıdır.
  • Michael Saylor: Net değeri 2,3 milyar dolar. Twitter’daki en büyük etkileyicileri takip ediyorsanız, muhtemelen onu duymuşsunuzdur. O ve Nayib Bukele, Bitcoin pazarlık fiyatlarında olduğunda satın alımları için ilgi odağıdır.
  • Tim Draper: Net değeri 1,5 milyar dolar. Matthew Roszak’tan (2014) 3 yıl sonra Bitcoin’i keşfeden bir VC yatırımcısıdır.
  • Cameron ve Tyler Winklevoss: Net değeri her biri 3 milyar dolar. Kripto piyasasındaki insanlar onları Gemini Exchange’in CEO’ları olarak tanıyor.
  • Sam Bankman- Fried: Net değeri 8,7 milyar dolar. 29 yaşındaki MIT mezunu, nicel bir ticaret şirketi olan Alameda Research’ü ve popüler türev borsası FTX’i kurdu.
  • Brian Amstrong: Net değeri 6,5 milyar dolar. ABD’nin önde gelen kripto borsalarından biri olan Coinbase’in şu anki CEO’su ve Kurucu Ortağıdır.
  • Changpeng Zhao: Net değeri 1,9 milyar dolar. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, CZ dünyada en büyük kripto borsası olan Binance’in şu anki CEO’su ve Kurucu Ortağı.
  • Vitalik Buterin: Net değeri 21 milyar dolar. Ethereum Vakfı’nın kurucu ortağı.

En zengin Bitcoin milyarderi kim?

En çok Bitcoin tutan kişi, yukarıda tarif ettiklerimizin hiçbiri değil. Paralarını sadece bir altcoin portföyünde değil, aynı zamanda şirketlerde de tutuyorlar. Ve hayır, paraları bir banka hesabında uyumuyor. Bu, tüm varlıklarının değerinin toplamıdır. En çok Bitcoin’e sahip olan kişinin projeyi başlatan kişi olması çok mantıklı değil mi? İşte bu isim, Satoshi Nakamoto’ydu. Satoshi, 750.000 ila 1.100.000 Bitcoin arasında bir miktara sahip.

Kripto milyarderleri hayırseverlikleriyle ön plana çıkıyor

Dünyanın dört bir yanındaki birçok milyarder, paralarını kendi başlarına çözebileceklerinden daha fazla sorunu çözmek için STK’lara verme eğilimindedir. Örneğin, Warren Buffet, Bill Gates ve Michael Bloomberg bunlardan bazıları. Şimdi aynı zamanda hayırseverlik yapan kripto milyarderlerimiz var. Sam Bankman-Fried’in durumu budur. Fried, şimdiye kadar 100 milyon dolarlık bir bağış yapan FTX Gelecek Fonu’nu kurdu. Ayrıca, Vitalik Buterin, diğer hayır kurumlarının yanı sıra bir Hint COVID-19 yardım fonuna 1 milyar dolarlık çok cömert bir bağışta bulundu. Peki kripto bağışları ile geleneksel bağışlar arasındaki farklar nelerdi?

Tarihsel olarak, bağışlar genelde STK’lar aracılığıyla gerçekleşiyor. Örneğin, Unicef, Sınır Tanımayan Doktorlar, Greenpeace ve Kızıl Haç bunlardan bazıları. Bu, yetkililer tarafından kolayca denetlenebilecek kontrole sahip oldukları anlamına gelir. Kripto bağışlarında ise bu mevcut değildir. Bununla birlikte, kar amacı gütmeyen bir başlangıç stüdyosu olan Roote’un CEO’su Rhys Lindmark, 2025-2030 yılına kadar dünya çapındaki milyarderlerin yüzde 20’sinin kripto ekosisteminden geleceğini öngördü. Bitcoin’in fiyatı 200.000 dolara ulaşırsa, 400 BTC ve 200 ETH milyarderimiz olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*