‘Buz adam’ Ötzi Anadolulu çıktı: Koyu tenli ve keldi

1991 yılında İtalyan Alplerindeki bir buzulda keşfedilen Avrupa’nın en ünlü mumyası ‘buz adam’ Ötzi’nin atalarının “Anadolulu” olduğu ortaya çıktı.

Almanya’daki Max Planck Antropoloji Enstitüsü, Ötzi’ye ilişkin yeni araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Euronews’in aktardığına göre İtalya’daki Eurac Mumya Araştırma Enstitüsü ile işbirliği içinde yürütülen yeni çalışmada, ünlü mumyanın genom analizleri yapıldı. Araştırmaya göre 5 bin yaşından büyük olan Ötzi, sanılanın aksine daha koyu bir tene sahipti, ayrıca keldi.

Eurac Enstitüsü’nden Albert Zink, analizleri yapılan genlerinin kelliğe yatkınlık gösterdiğini ve bunun da “yaşı 45 civarında olan mumyada neredeyse hiç saç bulunmadığı” sonucunu ortaya çıkardığını belirtiyor.

Araştırmacılar, 2012’de çözülen genom şifresini gelişmiş dizileme yöntemleriyle daha da ileri boyuta taşımıştı. Analize göre Ötzi; Avrupalı çağdaşlarıyla karşılaştırıldığında, Anadolu’dan göç eden ilk çiftçilerle alışılmadık derecede yüksek bir genetik benzerliğe sahip.

Çalışmada mumyanın derisinin, sanılanın aksine, buzda kaldığı için koyulaşmadığını da gören araştırmacılar, bunun “Ötzi’nin orijinal ten rengi” olmasının muhtemel olduğunu vurguladı.

Max Planck araştırmacısı Johannes Krause, “Ötzi’nin yeni genomunda Doğu Avrupalı bozkır çobanlarından hiçbir iz bulamamak bizi çok şaşırttı ve avcı-toplayıcı genlerin oranı da çok düşük” diyor. Krause, “Genetik olarak, atalarının doğrudan Anadolu’dan geldiği görülüyor” diye ekliyor.

Mevcut bilgilere göre boyu 1.60 metrenin biraz altında olan Ötzi, yaklaşık 50 kg ağırlığındaydı ve bir okla öldürülmüştü. Çalışmalara göre Ötzi’nin ölmeden önceki son yemeği büyük olasılıkla kurutulmuş dağ keçisi etiydi.

Mumya, Bolzano’daki Alto Adige Arkeoloji Müzesi’nde soğuk bir odada muhafaza ediliyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx