Denizin tabanından gelen imajlar şoke etti: Titanik’i bakteriler yiyip bitiriyor

2 bin 223 yolcusuyla 1912’de batan Titanik Gemisi’nin deniz bakterileri tarafından tüketildiği belirlendi. Duvar’ın aktardığına nazaran OceansGate Expeditions şirketinin 4 bin metre derinlikteki basınca dayanacak biçimde geliştirdiği Titanik isimli denizaltı, batığa gerçekleştirdiği vazifeden fotoğraflar yayınlandı.

Deniz biyologları, çevresel DNA uzmanları, deniz arkeologları ve CBS haritalama uzmanlarından oluşan araştırma takımı, yapay yapıların okyanus sakinlerinden nasıl etkilendiği de dahil olmak üzere bir dizi soruyu yanıtlamayı umuyor.

Batık İngiliz yolcu gemisinin Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki kalıntılarına yapılan evvelki keşif seyahatleri, geminin batmasından 100 yıl sonra metal yiyen bakteriler nedeniyle ‘hızla bozulduğunu’ öne sürmüştü.

DİREĞİ DE ÇÖKTÜ

Gemi enkazı alanını keşfeden OceanGate Expeditions’ın araştırma grubu de, batık geminin okyanus ve metal yiyen bakteriler tarafından tüketildiğini doğruladı. Yapılan açıklamada geminin direğinin 3.8 kilometre derinlikte çökerek enkazının dağıldığı söylendi.

Çok sayıda romana ve sinemaya husus olan deniz kazası, 1912’de Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde meydana gelmişti. Çıktığı birinci seferinde 2 bin 223 yolcu taşıyan gemi, 15 Nisan’da bir buz dağına çarpmış, kazada bin 514 kişi hayatını kaybetmişti. Kaza sonrası yapılan çalışmalarında 710 kişi kurtarılmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*