Dilara Yücel: Bayanlar olarak ön yargıyı kırdık

Avrupa ve dünya şampiyonu ulusal boksör Dilara Yücel, “Biz bayanlar olarak boksa olan ön yargıyı biraz da olsa kırdık diye düşünüyorum” dedi.

Sponsorluk muahedesi için Kocaeli’ye gelen Avrupa ve dünya şampiyonu ulusal boksör Dilara Yücel, açıklamalarda bulundu.

Ülkede bayan sportmenlerin muvaffakiyetinin birtakım ön yargıları kırdığını ve bununla gururlandığını söyleyen Yücel, “Ülke olarak olimpiyatlarda şampiyonlarımız oldu. Bizi çok gururlandırdılar ve uzun müddettir kazanamadığımız muvaffakiyetleri kazandık. Biz bayanlar olarak boksa olan ön yargıyı biraz da olsa kırdık diye düşünüyorum. Zira birinci başladığım vakitlerde bayan ve boks denildiğinde insanlarda ön yargı oluşuyordu. Katiyetle ben bunu olimpiyat şampiyonluklarıyla da taçlandıktan sonra bu ön yargıları kırdığımızı düşünüyorum. Bu çok gurur verici bir şey. Umarım devamı da gelir” diye konuştu.

“Kadının gücünü en güzel halde temsil edeceğime inanıyorum”

Sıradaki maçının kemer müdafaa olacağına vurgu yapan Dilara Yücel, “Önümdeki maçımı 7 Ekim’de oynayacağım. Güçlü ve güçlü bir rakibim olacak. Güçlü bir müsabaka olacak, bu sebeple kampa 2 ay evvelden gireceğim. Ben de bayanın gücünü en güzel biçimde temsil edeceğime inanıyorum. Bu maç kemer müdafaa maçım olacak. Kemerimi korumak için, daha çok çalışıp, daha çok çaba edeceğim” diye konuştu.

“Hedeflerim anlatılamayacak kadar çok büyük”

Her vakit en yeterlisi olmak için çalıştığını belirten Yücel, “Boksa başladığımdan beri hedeflerim çok büyük. Geldiğim noktada dünya sıralamasında en genç boksör unvanına sahip oldum. Kısa müddette Avrupa ve dünya şampiyonlukları kazandım. Bunlar benim için birer basamaktı. Ardımda da güçlü sponsorlar epey ülkemi, bayrağımı, yurt dışında da temsil edeceğime inanıyorum. Hedeflerim anlatılmayacak kadar çok büyük. En büyük arenalarda dünyanın her tarafında ismimi ve ülkemi duyuracağıma inanıyorum” sözlerini kullandı.

“Dövüş sanatları, öz itimat kazandıran spor dallarıdır”

Yaşı fark etmeksizin her bayana sporu ve boksu tavsiye ettiğini söyleyen Dilara Yücel, “Boksun yaşı yoktur. Aslında sporun yaşı yoktur. Bilhassa kız çocuklarına katiyen tavsiye ediyorum. Dövüş sanatları çok öz itimat kazandıran spor kollarıdır. O yüzden her bayana, genç kızlara tavsiye ederim” dedi.

“Gözüm morardığında ya da dudağım patladığında dramatize etmiyorum”

Boksta yenilen darbelerin işin bir kesimi olduğuna ancak bunun şiddet olarak algılanmaması gerektiğine değinen başarılı sportmen, “Boks deyince akla direkt şiddet geliyor fakat ben o denli olduğunu düşünmüyorum. Alışılmış ki maçtan sonra yüzümüze darbeler alıyoruz. Lakin bunlar o işin bir kesimi. Her işin bir zorluğu olduğu üzere bunlar da var. İşimin bir modülü olduğu için gözüm morardığında ya da dudağım patladığında çok dramatize etmiyorum. İşimi severek yaptığım için o da bana hoş geliyor. O yüzden bence boks, direkt olarak yüze darbe ya da şiddet olarak algılanmamalı” formunda konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*