Dışişleri’nden Suriye açıklaması: Rejim ayak sürüdüğü için süreç ilerlemiyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye’nin Suriye ihtilafına yaklaşımına ait basında yer alan haberler hakkında açıklama yaptı. Bilgiç, “Türkiye (Suriye’de) muhalefete ve Müzakere Heyetine tam takviye vermiştir. Rejimin ayak sürümesi nedeniyle süreç ilerlememektedir” dedi.

Bilgiç’in açıklaması şöyle:

“Türkiye, Suriye ihtilafının başından beri bu ülkedeki krize halkın legal beklentileri doğrultusunda tahlil bulunması için en çok efor harcayan ülke olmuştur.

Bu çerçevede, Türkiye alanda ateşkesin koruma edilmesinde ve Astana ve Cenevre süreçleri vasıtasıyla Anayasa Komitesi’nin kurulmasında öncü rol oynamış, muhalefete ve Müzakere Heyetine siyasi süreçte tam dayanak vermiştir. Halihazırda, rejimin ayak sürümesi nedeniyle bu süreç ilerlememektedir. Sayın Bakanımızın dün tabir ettiği konular da buna işaret etmektedir.

Milyonlarca Suriyeliye süreksiz muhafaza sağlayan Türkiye, mültecilerin istekli ve inançlı geri dönüşleri için uygun koşulların hazırlanması ve ihtilafa BM Güvenlik Kurulu’nun 2254 sayılı kararında ortaya konulan yol haritası uyarınca tahlil bulunması tarafındaki uğraşlara faal katkısını sürdürmektedir.

Türkiye, memleketler arası toplumun tüm paydaşlarıyla işbirliği içinde bu ihtilafa Suriye halkının beklentileri doğrultusunda kalıcı bir tahlil bulunmasına yönelik gayretlere güçlü katkı sağlamaya devam edecektir.

Suriye halkıyla dayanışmamız sürecektir.”

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*