Düşman işgalinden kurtuluşun 100. yıl kutlamaları: ‘Milli Uğraş’ın bayrağı Ödemiş’

İzmir Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. onur yılı aktiflikleri çerçevesinde Ödemiş Belediyesi tarafından “Milli Gayrette Efelik” bahisli sempozyum düzenlendi. Cumhuriyet Vakfı Lideri ve gazetemiz imtiyaz sahibi Dr. Alev Coşkun, Ödemiş’in Ulusal Gayret tarihine ve Kuvayı Milliye’nin oluşumuna ışık tutuş sürecini anlattı. Coşkun, iştirakçilere, “Sizler Ulusal Gayret ruhunu oluşturan efelerin torunlarısınız” diye seslendi.

Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş, 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın torunu Akile Gürsoy Şatıroğlu, Ödemişli eski Başbakan Şükrü Saracoğlu’nun torunu muharrir Tılsım Saracoğlu Yakar, eski milletvekili ve Ödemiş Belediye Lideri Hekim Mustafa Bengisu’nun torunu müellif Sedef Tunçağ ve eşi eski Konak Belediye Lideri Muzaffer Tunçağ ile kalabalık bir izleyici topluluğunun takip ettiği sempozyum, 125. Yıl Kültürpark İskele alanında yapıldı.

‘KUVAYI ULUSALA OLUŞTU’

Dr. Alev Coşkun, Ödemiş’te Kuvayı Ulusala ruhunun nasıl geliştiğini, Yunan askerleri ile beş saatlik çabayı, zımnî cemiyetin toplantısını ve Ödemişlilerin Yunanların direnişini kırarak başka ilçelere örnek olan gayretini anlattı. Coşkun, İzmir’in işgali sonrası düşmana karşı birinci kurşunu sıkan Hasan Tahsin’in fedakârlıklarını anlattıktan sonra Ödemişlilerin uğraşı hakkında detaylı bilgiler verdi.

(Dr. Alev Coşkun)

Coşkun, “Neden Bayındır’da, Tire’de olmuyor da Ödemiş’te oluyor bu direniş? İşte Ödemiş’in efeliği de buradan geliyor! Ödemiş, Ulusal Mücadele’nin bayrağını en yükseğe çekmiş oluyor. Sizler bu efelerin torunlarısınız, ne kadar kıvanç duysanız yeridir” diyerek Ödemişlilerin ataları ile övünmeleri gerektiğini söz etti. Coşkun’un bu konuşması büyük alkış aldı.

TEK PANZEHİR KEMALİZM

Dr. Öğretim Üyesi Günver Güneş, Kuvayı Milliye’nin ateşini yakan topraklara büyük bir Kuvayı Ulusala müzesi kurulmasının yakışacağını vurguladı. Muharrir Yaşar Aksoy da Kurtuluş Savaşı’nın emperyalizme karşı kazanılmış birinci zafer olduğunu hatırlattı.

Yazar Serra Menekay ise emperyalizmin günümüzdeki hesaplarına karşı tek panzehirin Kemalizm olduğunu kaydetti. Birebir vakitte gençlerin bu şuurla yetişmesinin kıymetini vurguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*