Erdoğan’ın hedefinde Joe Biden var: “Terk et”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran’daki Türkiye – Rusya – İran üçlü zirvesinin ardından Türkiye’ye döndü.

Dönüş sırasında uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ı hedef aldı: “ABD şu anda Fırat’ın doğusunu terk etmek durumunda. Astana sürecinden çıkan tespit bu. Çünkü oradaki terör örgütlerini besleyen Amerika. Şimdi baktığımızda, Amerika önceki başkanlar dönemi de dahil buradaki terör örgütlerine ciddi manada binlerce tır silah, mühimmat, araç gereç taşıdı. Bu hala devam ediyor.

Hatta koalisyon güçleri de yine aynı şekilde bu desteklerini sürdürüyorlar. Yaptığımız görüşmelerde Sayın Biden’a da söyledik. Dedik ki; bakın, bunca tırları buraya siz gönderiyorsunuz. Buradaki bütün terör örgütlerine bu destekleri siz veriyorsunuz. Ondan sonra da ‘Terörle mücadelede beraberiz, NATO’da beraberiz’ diyorsunuz. Nasıl beraberiz? Bunları sürekli işlemek durumundayız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin kuzeyindeki terör unsurlarına yönelik olası harekat hakkında sorulan sorulara şu yanıtı verdi: “Yeni bir harekat konusu, milli güvenlik endişelerimiz giderilmediği sürece gündemimizde yer almaya devam edecek. Suriye sınırından 30 kilometre güneye kadar terör örgütleriyle mücadelemizde Rusya ve İran’ın yanımızda olmasını istiyoruz. Bize gerekli desteği vermeliler. Putin’in gayretlerimiz noktasında bakışı olumlu. Bize çok farklı bazı teklifleri oldu. Doğal gaz, Akkuyu ve diğer konularda dayanışmamızı sürdürüyoruz.”

Erdoğan, daha sonra terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin mevzilerine Suriye bayrağı çekilmesine şu cevabı verdi: “Kalkıp rejimin bayrağını orada dalgalandırmakla acaba Türk ordusunu aldatır mıyız diye düşünüyorlar. Bunu yemezler.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, F-16 satışı ve modernizasyonu konusunda ABD Temsilciler Meclisi’nin “Yunanistan hava sahası ihlal edilmesin” şartını koyduğu kısıtlama yasası hakkında ise şu ifadeleri kullandı: “Biden bize Yunanistan şartı koymadı. NATO üyeleri olarak birbirimizin hukukunu korumalıyız dedik. Böyle bir koşul meselesi bizi bağlayıcı değil.”

Erdoğan, tahıl koridoru konusunda ise “yazılı mutabakat” vurgusu yaptı: “Artık bu hafta bu mutabakatı yazılı bir metne bağlamak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde de planın uygulanmaya başlanmasını temenni ediyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*