‘Evladım gibi’: 100 bine aldı yeniledi, iki konuta değişmedi

100 bin liraya satın aldığı 1947 model Amerikan üretimi DeSoto arabası 450 bin lira masraf ederek 18 ayda topladı. 2 mesken teklif ettiler vermedi.

Antalya’da yaşayan İbrahim Seven, klasik arabaya olan ilgisi nedeniyle satılık araç ilanlarını incelerken, geçmişte babasının kullandığı Amerikan üretimi 1947 model DeSoto marka arabası fark etti.

Otomobili görmek için 3 yıl evvel İstanbul’a giden Seven, 45 yıllık sahibinden aracı 100 bin liraya satın aldı. Yıllara meydan okusa da geçen vakit içinde hasar gören, birtakım yerlerinde çürüme oluşan kullanılamaz haldeki arabası çekiciyle Antalya’ya getiren Seven, 18 ay tamiri için çabaladı.

Tamir sürecinde endüstrideki ustayı her gün ziyaret eden Seven, orjinal kesim kullanıp 450 bin lira masraf ettiği arabasını birinci günkü haline dönüştürdü.

FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İSTEYENLERDEN AĞIR İLGİ
Otomobilinin onarılmasının akabinde Antalya caddelerinde dolaşmaya başlayan Seven, 75 yaşındaki aracıyla trafikte öbür şoförlerin dikkatini çekti. Trafikte ilerlerken fotoğraf çektirmek isteyenlerin ağır ilgi gösterdiği Seven, en büyük keyfinin arabasında nostaljik müzikleri dinlerken oğlu Bekir ile caddelerde dolaşmak olduğunu belirtti.

‘EVLADIM GİBİ’ DEDİĞİ ARABASINA 2 MİLYON LİRA TEKLİF

Otomobilinin çok ilgi gördüğünü anlatan Seven, birtakım şoförlerin satın almak için pazarlık yaptığını anlattı. Klasik araba tutkunlarının arabası almak için 2 milyon lira, öbür birinin ise 2 konut teklif ettiğine değinen Seven, ‘evladım gibi’ dediği arabasını satmayı düşünmediğini söyledi.

‘ARABAYI TÜRKİYE’YE BİRİNCİ GETİRENİ MERAK EDİYORUM’
Otomobilin, 3 yıl evvel 45 yıllık sahibinden satın aldığında kullanılamaz halde olduğunu, tabanında, kapısında çürüme oluştuğunu tabir eden Seven, şöyle konuştu:

“Sanayide tamiri 18 ayda yapıldıktan sonra arabamı birinci günkü özgün haline getirdim. Trafikte ilgi odağı oluyor. Korna çalanlar, selam verenler, fotoğraf çekenler oluyor. Kardeşimde ve yakınlarımda da Amerikan imali klasik otomobil sevgisi var. Babamın da geçmişte kullandığı arabaydı. Otomobilimi satmam için 2 milyon lira, 2 konut, lüks araba teklif edenler oldu. Maliyeti bana 550 bin lira fakat satmayı düşünmüyorum. Çocuğum üzere bakıyorum. İlerleyen vakit ne gösterir bilemiyorum, Amerikan üretimi klasik otomobil benim için tutku. Satsam yine klasik otomobil almak isteyeceğim. Bu kadar hoşunu bulamam. Arabayı Türkiye’ye birinci getireni merak ediyorum. Ona ulaşamadım. Araştırmaya devam ediyorum.” (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*