Galler’de plaj kirliliğine savaş açtı, 1126 kilometre uzunluğundaki kıyıda çöpleri toplamaya başladı

BBC Geraint John Galler kıyısını bütün dünyanın gıpta edeceği bir yer haline getirmek istediğini söylüyor

51 yaşındaki Geraint John, Galler’de 1126 kilometrelik kıyı şeridinde geçtiği tüm plajları temizliyor.

John, kıyı şeridinin bütün dünyanın gıpta ettiği bir yer olmasını istediğini söylüyor.

Geçen yıl Birleşik Krallık kıyılarında beş aylık bir bisiklet çeşidi yapan John, yol boyunca plajlarda gördüğü çöplerin kendisini çok rahatsız ettiğini anlatıyor. “Bütün o gezdiğim benzersiz yerlerden zihnime, Britanya’nın kıyılarındaki çöpler takıldı kaldı” diyor.

“Önce yaşadığım yerin yakınındaki plajla başladım. Lakin kâfi gelmediğini hissettim” diyen Geraint John sonunda 13 Mayıs’ta Swansea’nin Mumbles bölgesinden büyük çöp toplama yürüyüşüne başladı.

Swansea’nin doğusundaki kıyılardaki çöplerin bir kişinin baş edebileceğinden çok fazla olduğunu düşündüğü için batıdaki Pembrokeshire ve Cardigan Koyu tarafına gerçek yürümeye başladı.

“Bazı plajlar kalabalıktı. Rhossili ve Llangennith plajlarından beş gün içinde yaklaşık 26 büyük siyah torba çöp topladım” diyor.

BBC Geraint John, etrafta yaşayanlar tertipli olarak paklık yapsa bile denizden kıyıya daima olarak çöp vurduğunu anlatıyor

John şu anda Llangrannog, Cwmtydu ve New Quay plajları ortasında yürüyor. Lakin bu çok kullanılan plajların dışında erişilmesi daha güç, küçük koylarda çöp toplamanın daha şiddetli olduğunu anlatıyor. “Galler kıyısının büyük bir kısmında deniz kıyısına erişmek mümkün değil ama çöpler buralara da vuruyor. Günün yarısını bu plajdaki çöpleri toplamaya larcayabilirsiniz fakat erişilemeyen bir köyda 10 ton çöp birikmiş olabilir” diyor.

BBC Geraint John 1000 km’den uzun kıyıda çöp toplamayı sürdürüyor

Yürüyüşün bir maksadı da bir tekne almasına yetecek kadar bağış toplamak. John, bu yolla “yürüyerek ulaşamayacağı bütün kıyılara erişip çöp toplayabilmeyi” umuyor.

Geraint John’un “devasa” bir iş üstlendiğini söyleyen Perry şöyle sürdürüyor:

BBC Doğal Hayat Vakfı’ndan Sarah Perry “Geraint’i örnek almalıyız” diyor

Perry, mikroplastikler yüzünden karınlarını tok sanan ancak aslında mideleri çöple dolu olan kuşların açlıktan ölebildiğini anlatıyor:

“Geraint’in ulaşmaya çalıştığı birtakım bölgelere ulaşmak hakikaten çok sıkıntı. Ancak gösterdiği kararlılık mutlaka mükemmel. Büyük bir gayret. Onu örnek almalıyız” diyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.