Güney Kore basını: İHA teknolojisini Türkiye’den öğreneceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye gitti.

Erdoğan, burada, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile bir araya geldi. Ele alınan konular arasında savunma işbirliği de vardı. Görüşmeden notlara yer veren ve Seul yönetiminden beklentileri aktaran Güney Kore basınından The Korea Times, iki ülkenin, insansız hava araçları ve zırhlı araçlar noktasında savunma sanayi ortaklığı kurmanın yollarını aradığını yazdı.

“ORTAKLIK, SİHA’LARI KAPSAYACAK ŞEKİLDE GENİŞLETİLMELİ”

Erdoğan ve Yoon’un, savunma sanayisinde insansız hava araçları, askeri nakliye uçakları ve diğer silahlara odaklanan ortaklıkları genişletmenin yollarını görüştüğü belirtildi. Haberde, “Erdoğan ortaklığın özellikle SİHA, askeri uçak ve zırhlı araçları kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini söyledi.” notuna yer verildi.

“TÜRKİYE’NİN UZMANLIĞINDA ÖĞRENECEĞİZ” YORUMU

Güney Kore’nin, Türkiye’nin bu alandaki deneyim ve uzmanlığına dayanarak SİHA teknolojisini ve işletme becerilerini öğrenmesinin beklendiği ifade edildi.

Haberde, Güney Kore’nin S/İHA alanında henüz başlangıç aşamasında olduğu, Türkiye dahil müttefik ülkelerle ortaklık yoluyla operasyonel yeteneklerin artırılmasının hedeflendiğine vurgu yapıldı.

UKRAYNA’DAKİ BAŞARI HATIRLATILDI

Öte yandan Türkiye’nin, Bayraktar TB2’yi geliştiren savunma şirketi Baykar’a ev sahipliği yaptığı anımsatıldı. TB2’lerin, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından Rusya’ya karşı kullanıldığı ve uluslararası beğeni kazandığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx