HAVELSAN dünyanın birinci 100 firması ortasında kalmak istiyor

İnönü Üniversitesi Kariyer Merkezi konut sahipliğinde Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda düzenlenen programda alanında uzman mühendisler, güncel HAVELSAN teknolojileri ile insan kaynağı takımından işe alım ve meslek rehberliği hususlarında bilgiler verdi. HAVELSAN İdare Şurası Üyesi Yüksel Aksöz, dünyada sayılı firmalar ortasında olduklarını ve bu projenin birinci sefer trende yapıldığını belirterek, “Bu proje birinci kez yapılıyor. Üniversiteler bizim kaynağımız. Bizim yüzde 75 Üniversite öğrencimiz bilgisayar, elektrik ve elektronik mühendisinden oluşuyor. O yüzden üniversite öğrencilerimiz bizim için çok değerli. Biz, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) güçlendirme vakfıyız ve kardeş şirketlerimiz var. Buralarda başarılı öğrencilere gereksinimimiz var. Kimi kriterlerimiz var. Olabildiğince kendisini geliştirmiş, yabancı lisanı olan, kredisi 3 ve üzeri olan arkadaşlarımızı kıymetlendiriyoruz. Biz yalnızca Türkiye’de değil, dünyada sayılı firmalar ortasındayız. Geçen sene dünyanın birinci 100 firması ortasına girdik. Bu yıl da ihracatımızı arttırarak, birinci yüz firma içerisinde kalmak istiyoruz” sözlerini kullandı.

“MİLLİ VE YERLİ ÜRETİM KIYMETLİ, BÜTÜN DATALARIMIZ BİZDE KALIYOR”

Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri’ndeki bütün yazılımların komuta denetim sistemlerinin ulusal ve yerli üretim olduğuna dikkat çeken Aksöz, “Her şeyimizi biz kendimiz yapmaya başladık. Devam ediyoruz ve dünyada sayılı ülke haline geldik. Bunları yapanlar genç arkadaşlarımız, mühendislerimiz. Çok başarılı arkadaşlarımız var. Bunlar sayesinde biz buralara geliyoruz. HAVELSAN olarak bizim üç ana kolumuz var; birisi komuta denetim sistemleri, şu anda Silahlı Kuvvetler’deki, Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri’ndeki bütün yazılımların komuta denetim sistemlerini biz ulusal ve yerli yazıyoruz. Ulusal ve yerli şundan kıymetli, bütün bilgilerimiz bizde kalıyor. Öteki yazılımlar bizim silah sistemlerimizde kullanılmıyor. Bunu vakit zaman bir kadro ambargolarda gördük. Şu anda bunları biz kendimiz yapıyoruz. Son vakitlerde da insansız kara aracı ve hava araçlarını yapmaya başladık. Şu anda onların da saha denemeleri başladı” halinde konuştu.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, HAVELSAN Ekspres’in birinci durağının Malatya İnönü Üniversitesi olmasından memnunluk duyduğunu belirtti. TCDD Genel Müdürlüğü Nakliyat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Fikret Şinasi Kazancıoğlu ise HAVELSAN’ın seçkin bir kuruluş olduğuna değinerek, “HAVELSAN, Türkiye’nin seçkin kuruluşlarından biri. Katma pahaları çok olan, barışta ve savaşta katma pahalarını gördüğümüz yerli ve ulusal bir kuruluş. Ulusal, memleketler arası ismini duyuran çok revaçta bir kuruluş” diye konuştu.

Programda daha sonra HAVELSAN teknolojileri ile insan kaynağı grubundan işe alım ve meslek rehberliği hususlarında bilgi verildi. Aktifliğe katılan 70 yarışmacı öğrenci ve 35 yönetici, Malatya’dan trenle Diyarbakır ve Siirt vilayetlerine geçecek.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.