Hollanda’da konut problemine ‘çöpçatanlı çözüm’

Getty Images

Hollanda’da kiralık konut sorunu giderek büyürken, Lahey kentindeki bir konut kooperatifi, yalnız yaşayan bekar kiracıları birbirleriyle tanıştırıp, tıpkı meskeni paylaşmalarını sağlamak hedefiyle “çöpçatanlık” teşebbüsünde bulundu.

Staedion isimli konut kooperatifi, yalnız yaşayan kiracıları birbirleriyle tanıştırmak için bir “hızlı buluşma” (speed dating) aktifliği düzenledi.

Hollanda’nın birçok kentinde olduğu üzere, hükümet merkezi Lahey’de de konut badiresi önemli boyutlarda. Kentte, toplumsal konutları kiralayabilmek için bekleme müddeti 7 yıla kadar uzuyor.

Hollanda genelinde, yeni inşaat sayısının, konut gereksiniminin altında gerçekleşmesi nedeniyle, sorun büyüyor.

Sosyal konutların birden fazla aileler için inşa edilse de, giderek daha fazla sayıda bekar insan, 3 – 4 odalı konutlarda yalnız yaşıyor. Hollanda İstatistik Kurumu’nun varsayımlarına nazaran, ülkede 2047 yılına kadar nerdeyse her 4 yetişkinden biri bekar kalacak.

Lahey’de 37 bin meskene sahip olan en büyük konut kooperatifi Staedion, bu nedenle bekar kiracıları birbirleriyle eşleştirmeye karar verdi. Bekarların, birbirlerine taşınması sonucu boşalacak konutlar, sıradaki muhtaçlık sahiplerine verilerek, bekleme listelerinin kısaltılması sağlanacak.

PROFESYONEL ÇÖPÇATANLIK AJANSI TARAFINDAN DÜZENLENDİ

Açıklandığı vakit “1 Nisan şakası” sanılan çöpçatan aktifliği, geçen hafta sonu Lahey’de gerçekleştirildi. İştirakçilerin mahremiyetini korumak emeliyle gazeteci çağrılmayan aktifliğe 60’tan fazla bekar kiracı katıldı.

Konut kuruluşunun Lahey’deki merkezinde yapılan süratli buluşma, profesyonel bir çöpçatanlık ajansı tarafından düzenlendi. Başvuran bekar iştirakçiler ortasında evvelce potansiyel eşleşmeler yapıldı.

Hızlı buluşma sırasında iştirakçiler birbirleriyle sohbet ederek, tanışma fırsatı buldu. Çöpçatanlık ajansından Linda ve Corrien, “Çok fazla yakınlaşma oldu. Bu yüzden katiyetle çok sayıda hoş aşk bağı yahut arkadaşlık başlayacağını umuyoruz” dedi.

Staedion sözcüsü de çok hoş bir aktiflik olduğunu, bundan sonrasını bekleyip göreceklerini belirterek, çöpçatanlık ajansının, iştirakçilerin birbirlerini tekrar görmek isteyip istemediklerini araştırdığını söyledi.

“TEK SEFERLİK BİR ETKİNLİK”

Staedion İdare Konseyi Lideri Gijsbert van Herk, süratli buluşmayı, “yalnızca alaka arayanları aşkta memnun etmek değil, birebir vakitte konut düşüncesine da dikkat çekmek için düzenlenmiş tek seferlik, eğlenceli bir etkinlik” diye kıymetlendirdi.

Kooperatif lideri, Algemeen Dagblad gazetesine yaptığı açıklamada, mümkün olduğunca çok konut inşa etmek için ağır uğraş harcadıklarını belirterek, “Ancak bu tek tahlil değil. Randımanı artırarak mevcut mülkten daha güzel yararlanma fırsatlarını da görüyoruz. Bunu yapmak için, hangi biçimde olursa olsun birlikte yaşamanın önündeki mahzurları kaldırmalıyız” dedi.

Bu nedenle konut kooperatifi, birlikte yaşamayı kolaylaştırmak için diğer yaratıcı tahliller üzerine de çalışıyor. Örneğin bağ biterse kiracı kendi meskenine dönebilecek ya da bir arkadaşla birlikte konut kiralama kolaylaştırılacak.

Getty Images Lahey

Kuruluşa nazaran, Lahey’deki konutlarda yalnız yaşayan 75 yaş üstü 2 bin kiracı var. Araştırmalar, yetişkin kiracıların yarısından fazlasının kendisini yalnız hissettiğini ortaya koyuyor.

Van Herk, süratli buluşma aktifliğinin kooperatife kaç mesken kazandıracağını bilmiyor fakat bu sayede ne kadar konut boşalırsa bunun muvaffakiyet sayılacağını vurguluyor.

Lahey’de şu anda 150 bin kişi kiralık toplumsal konut için bekleme listesine kayıtlı. Son yıllarda az sayıda konut inşa edilmesi nedeniyle büyüyen sorun kiraların da artmasına neden oldu.

Hollanda hükümeti, büyüyen konut kriziyle çaba emeliyle, önümüzdeki 8 yıl içinde 900 bin yeni konut inşa edecek. Yeni konurlarda düşük ve orta gelir kümelerine öncelik verilecek.

2030 yılına kadar tamamlanması beklenen 900 bin konutun 350 bini orta gelir kümelerine tahsis edilecek. 250 bin konut da toplumsal kiralık mesken olarak kullanılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*