Hollywood yıldızlarına eğitim veriyordu, artık alabalık pişiriyor

Avrupa ve dünya çapında kıymetli başarılara sahip Eskişehirli ünlü aktör ve dövüş sporları ustası Emin Boztepe, Covid-19 salgınıyla birlikte ABD’nin Los Angeles kentindeki hayatını bırakıp, baba ocağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine bağlı Bağlıca Köyü’nde alabalık tesisi açtı.

Avrupa ve dünya çapında kıymetli başarılara sahip Eskişehirli ünlü aktör ve dövüş sporları ustası Emin Boztepe, Covid-19 salgınıyla birlikte ABD’nin Los Angeles kentindeki hayatını bırakıp, baba ocağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine bağlı Bağlıca Köyü’nde alabalık tesisi açtı.

Eskişehir’de devrin Çifteler Kasabası’nda 1962 yılında doğan Emin Boztepe, 4 yaşında ailesiyle birlikte Almanya’ya göç etti. Spora 7 yaşında futbolla başlayan Boztepe, Almanya’da karşılaştığı yabancı düşmanlığı, baskı ve şiddet olayları nedeniyle 14 yaşında dövüş sanatlarıyla ilgilenmeye başladı. Profesyonel olarak dövüş sporlarıyla ilgilenen Boztepe, birinci savunma sanatları okulunu 18 yaşında açtı. Çalışmalarıyla Almanya’nın akabinde Hong Kong’da da ismini duyuran Boztepe, 1990’lı yıllarda ise ABD’de sinema dalına giriş yaptı. Hollywood’da çekilen aksiyon sinemalarında oyunculara eğitim verdi ve dövüş sahnelerinin koreografisini yaptı. Aktörlük mesleğinde 6 sinemada misyon aldı. Ünlü usta, mesleği boyunca farklı ülkelerde eğitimler verdi ve dövüş şovları düzenledi. Boztepe, karşılaşmalardaki muvaffakiyetlerinin akabinde dünyanın en âlâ dövüş atletleri ortasına girerek, dövüş sanatlarında baba manasına gelen ‘sifu’ unvanıyla anılmaya başladı.

YILLAR SONRA BABA OCAĞINA DÖNDÜ

2020 yılına kadar ABD’nin California eyaletine bağlı Los Angeles kentinde yaşayan Emin Boztepe, Covid-19 global salgınının başlamasıyla birlikte baba ocağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine bağlı Bağlıca Köyü’ne döndü. Burada bir alabalık tesisi kuran Boztepe, 38 yaşındaki oğlu Vahdet Boztepe ile birlikte ömrünü sürdürüyor. Köyünde merkez haline getirmeyi amaçladığı bir dövüş sanatları akademisi kuracağını aktaran Boztepe, baba ocağına çeşitli yatırımlar yaparak bölgeyi kalkındırmak istediğini kaydetti.

“ALMANYA’DAYKEN OKUL ORTALARINDA ÇOK ARBEDE EDİYORDUK”

Almanya seyahatini ve ömür serüvenini anlatan 60 yaşındaki ünlü usta, “Almanya’dayken okul ortalarında çok hengame ediyorduk. Oradaki yabancı düşmanlığı vardı ve bize bakış açıları berbattı. Fizikî ve ruhsal baskı vardı. Böylece 14 yaşında dövüş sanatlarına başladım. 16 yaşında ise bunu meslek haline getirmeye karar verdim. Farklı alanda diploma aldıktan sonra 18 yaşında birinci savunma sanatları okulumu açtım. Başarılı oldum ve ondan sonrasında ise tüm dünyaya yayılan bir öykü oldu. Almanya’da başlayıp farklı yerlere yaymaya başladım. Sonrasında öteki bir tertibe geçtim, birinci hocam Almandı. Tekvando, Wing Chun ve eskrim öğretti bana. Sonrasında 1980’lerde Hong Kong’da üstatların ortasına katıldım. 22 yıl boyunca onları temsil ettim. Baş antrenörlük yaptım, Türkiye’ye Wing Chun ve eskrimi ben getirdim” biçiminde konuştu.

“DEDEMDEN YEDİĞİM DAYAKLARI BUGÜN BİLE ÇOK ÖZLÜYORUM”

Covid-19 salgınının başlamasının akabinde köyüne dönmeye karar verdiğini söyleyen Emin Boztepe, “Köyümde yaşadıklarım oldu. Ailemizin hayvanlarına çobanlık yaptım. Hayvanlardan süt alamayınca dedemden yediğim dayakları bugün bile çok özlüyorum. O vakit kızıyorduk tabi. Buraya gelmemde Covid-19 salgınının başlaması da tesirli oldu. Los Angeles’ta konutta mahpus kalacağıma buraya geldim. Kendi baba ocağım varken, oralarda kalmayı düşünmedim. Köye geldim, burada maske dahi takmadım. Burada sıhhatim uygun, sporumu yapıyorum. Talebelerim dünyanın her tarafından gelmeye başladı. Bir de toprak çekiyor insanı, 4 yaşında gidip 60 yaşında geldim. Hâlâ gencim, minderde ter döküyorum” dedi.

“BABAMA ‘ONA YARDIM EDECEĞİM’ DİYE KELAM VERDİM”

Babasına alabalık tesisinin işletmesinde yardım eden 38 yaşındaki Vahdet Boztepe, “Almanya’da doğdum ve büyüdüm. 5 yıl ABD’de yaşadım ve orada evlendim. 1 yıl da Almanya’ya dönüş yaptıktan sonra temelli Türkiye’ye döndüm. Babama, ‘ona yardım edeceğim’ diye kelam verdim. Restoran işimiz var. Memnunum, bir şey özlemiyorum. Her yeri gördük” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*