“Huzur Sokağı”nın mücadeleci kalemi: Şule Yüksel Şenler

Anadolu’yu dolaşarak verdiği konferanslarıyla 1960 ve 1970’li yıllara damga vuran, başörtüsü gayretinin simge isimlerinden Şenler, 29 Mayıs 1938’de Kayseri’de dünyaya geldi.

Aslen Kıbrıslı olan ailesiyle Kayseri’den İstanbul’a göç eden Şenler, ortaokuldan ayrılarak Ermeni bir terzinin yanında çalışmaya başladı.

Terzide çıraklık yapması, sonraki yıllarda çağdaş başörtüsü modeliyle gençlere örnek olacak müellifin moda anlayışının şekillenmesine vesile oldu.

Yazıları 14 yaşındayken Yelpaze mecmuasında yayımlandı

Henüz 14 yaşındayken kaleme aldığı öyküler Yelpaze mecmuasında yayımlanan Şenler, yazılarında Yüksel isminin önüne Şule’yi de ekleyerek “Şule Yüksel” imzasıyla yazılar kaleme almaya başladı.

Yeni İstiklal gazetesinin gençlik köşesinde ise 21 yaşındayken yazmaya başlayan usta kalem, daha sonra Bayan gazetesinde “Duyuşlar-Görüşler” başlığıyla yazılar kaleme aldı.

Şule Yüksel Şenler, 1965’te Batılı çağdaş ömür usulünü bırakarak dindar bir hayata yöneldi ve tesettüre girdi. Fotoğraf, müzik, ney ve kanun eğitimleri de alan Şenler’in başını örtmesi, o yıllarda çokça konuşuldu ve gençlere örnek oldu.

“Müslüman kızların moda kıskacından kurtulması için” çalışan, gençlere bu alanda rol model olan ve başörtüsünün eğitimli Müslüman bayanın hayatına girmesi için uğraş sarf eden Şenler, Mehmet Şevket Eygi’nin çıkardığı Yeni İstiklal gazetesinde yazılar kaleme aldı ve bu yazılar nedeniyle hakkında davalar açıldı.

Adalet Partisinin Bakırköy Gençlik Kollarında Edebiyat ve Kültür Kolu Başkanlığı yapan Şenler, Anadolu’yu dolaşarak verdiği konferansları ve yazılarıyla 1960 ile 1970’li yıllara damga vurdu.

Başörtüsü modeli “Şulebaş” ile anılmaya başladı

Usta muharriri örnek alan genç kızların başlarını tıpkı formda örtmesi sonucu yaşanan tartışmalar, uzun mühlet ülke gündeminde yer buldu. Şenler üzere başını bağlayan tesettürlü bayanların sayısının daima artması üzerine, bu cins örtünme “Şulebaş” adıyla anılmaya başladı.

Yayın hayatına 1960’ta başlayan Bugün gazetesinin müellif takımında yer alarak, bayan gazetecilerin parmakla gösterildiği bir periyotta, başörtülü bir bayan gazeteci olarak yazılar kaleme alan Şenler’in çizdiği çağdaş başörtüsü ve pardösü modelleri, genç kızlar ortasında süratle yayılmaya başladı.

Şenler, başörtülü öğrencilerin üniversitede tesettürlü okuyabilmelerinin önündeki pürüzlerin kaldırılması talebini yüksek sesle söz etti.

Dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın “Sokaktaki örtülü bayan ve kızların öncüleri cezalarını çekecek.” kelamlarıyla işaret ettiği Şenler, bir mektup yayımlayarak, Cumhurbaşkanının Allah’tan ve milletten özür dilemesi gerektiğini kaydetti. “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla tutuklanan muharrir, 2 ay sonra affedilmesine karşın Bursa Cezaevinde 8 aylık cezasını tamamladı.

Cezaevinden çıktıktan sonra da Türkiye’nin dört bir yanını dolaşarak konferanslar vermeye devam eden Şenler, Hür Kelam, Yeni İstiklal, Babıali’de Sabah gazetelerinde bayan sayfaları hazırladı.

“Huzur Sokağı” romanı sinema ve televizyonda ilgi gördü

Bugün gazetesinde köşe müellifliği yapan, Seher Vakti mecmuasının başyazarı olan ve 1980’den sonra ortalarında Ulusal Gazete’nin de olduğu gazetelerde pek çok yazı kaleme alan Şenler’in “Huzur Sokağı” romanı, Yücel Çakmaklı’nın yönettiği İzzet Günay ve Türkan Şoray’ın oynadığı “Birleşen Yollar” sinemasıyla sinemaya uyarlandı.

Halen genç okuyucular tarafından ilgi gören “Huzur Sokağı” romanı, 2012’de birebir isimle televizyon dizisi haline getirilerek izleyiciyle buluştu.

Usta muharrir “Gençliğin Izdırabı”, “Hidayet”, “Bize Ne Oldu”, “İslam’da ve Günümüzde Kadın”, “Duyuşlar”, “Her Şey İslam İçin”, “Uygarlığın Gözyaşları”, “Kız ve Çiçek”, “Sağ El”, “Bir Şuurlu Öğretmen” ve “Yılanla Tilki” yapıtlarına de imza attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın evliliklerine arabulucu olduğu belirtilen Şenler’in hayatı, gazeteci Demet Tezcan tarafından “Bir Çığır Hikayesi: Şule Yüksel Şenler” isimli kitapta kaleme alındı.

Mihrişah Valide Sultan Haziresi’ne defnedildi

Tedavi gördüğü hastanede 28 Ağustos 2019’da 81 yaşında vefat eden Şenler’in Eyüp Sultan Mescidi’nde kılınan cenaze namazına, kültür, sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katıldı. Şenler’in cenazesi, Mihrişah Valide Sultan Haziresi’nde kendisi için hazırlanan kabre defnedildi.

Usta kalemin ismini taşıyan Şule Yüksel Şenler Kız İmam Hatip liseleri, İstanbul’un Pendik, Balıkesir’in Karesi ilçelerinde ve Batman’da gençlerin hizmetine sunuldu.

İstanbul Esenler’de bayanlara yönelik faaliyetlerin gerçekleştirildiği “Şule Yüksel Şenler Hanımlar Konağı” ve Muş’un Zafer Mahallesi’ndeki “Şule Yüksel Şenler Bilgi Evi” gibi çeşitli hizmet binalarına da usta müellifin ismi verildi.

Vefatından sonra Şule Yüksel Şenler isminin temsil ettiği deneyim ve birikimin manasını çoğaltma maksadıyla kurulan Şule Yüksel Şenler Vakfı, 14 Ekim’e kadar müracaat yapılabilen “Kalpten Kalbe Bir Yol Vardır: Şule Yüksel Şenler’e Mektuplar” projesini başlattı.

Rasim Özdenören, Ahmet Kekeç, Yavuz Bahadıroğlu ve Mehmet Nuri Güleç üzere isimlerin de metfun bulunduğu Eyüp Sultan Mihrişah Valide Sultan Haziresi’ndeki Şenler’in kabri başında, her vefat yıl dönümünde anma programları düzenleniyor.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*