İnançsız kozmetik eserlere 645 bin lira ceza kesildi, 7 bin parfüm imha edildi

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu’nun (TİTCK) 6 aylık kontrollerinde, uygunsuz ve inançsız olduğu belirlenen 470 kozmetik eser için 645 bin lira para cezası kesildi, uydurma, kaçak yahut taklit yaklaşık 7 bin parfüm ve deodorant imha edildi.

İnsan sıhhatini tehdit eden, teknik düzenlemeler ve mevzuata karşıt eserlerin tespitine yönelik piyasa kontrollerini sürdüren TİTCK, 2022’nin birinci 6 aylık devrinde uygunsuzluk saptanan kozmetik eserler ile el dezenfektanı, antibakteriyel sıvı sabun üzere biyosidal eserlere geçit vermedi.

AA muhabirinin kontrol sonuçlarından derlediği bilgilere nazaran, Ocak-Haziran 2022’de toplam 679 kozmetik eser denetlenirken, 463 eserin teknik düzenlemeye alışılmamış, 7 eserin de inançsız olduğu belirlendi. Bu eserleri piyasaya sürenlere toplam 645 bin lira para cezası uygulandı.

Ayrıca mahkemeler, savcılıklar, emniyet, kolluk kuvvetleri ile başka kamu kurum ve kuruluşları tarafından ulaşan ve yapılan incelemeler sonucunda, üreticisi belirli olmayan, düzmece, kaçak, taklit olduğu saptanan 6 bin 826 adet parfüm ve deodorant 5324 sayılı Kozmetik Kanunu kapsamında inançsız eser kapsamına alınarak imha edildi.

Ruhsatsız el dezenfektanlarına yönelik denetimler

TİTCK’nin el dezenfektanı, antibakteriyel sıvı sabunlar ve sinek kovucular üzere biyosidal eserler için birebir devirdeki kontrolleri ise Kovid-19 salgını devrinde risk tahlili yapılarak bilhassa ruhsatsız eserlerin tespitine yönelik planlandı.

Bu kapsamda, toplam 44 eser denetlendi, 27’sinin ruhsatsız ve teknik düzenlemeye ters olduğu belirlendi. Eserler için geri çekme ve imha süreçleri yapılırken, bu eserleri üretenlere de toplam 752 bin 400 lira idari para cezası verildi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*