İYİ Partili Özlale’den Aytun Çıray’a: Tekliflerini söylesem bir daha programlara çıkamaz

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, partiden istifa eden ve Altılı Masa’da yaşanan krizle ilgili iddialarda ortaya atan Aytun Çıray’a gözdağı verdi. Özlale, “2 Mart gecesi Altılı Masa toplantısından sonra milletvekili ve divan üyeleri toplandı. O masada konuşulanları anlatsam ve Aytun Bey’in oradaki tekliflerini söylesem bir daha programlara çıkamaz” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 3 Mart günü sert bir açıklama yaparak Altılı Masa’ya rest çekmişti. Akşener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş‘ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olma şartının kabul edilmesi sonrası masaya dönmesinin ardından bir süre sonra Altılı Masa toplanmış ve cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu açıklanmıştı. 

Seçimler öncesinde partiden istifa eden 27’nci dönem İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray ise X sosyal medya hesabından 3 Mart ve sonrasında yaşananları yazmıştı.

“Yaşadıklarımı yazmam artık millete ve tarihe karşı zorunlu bir görev oldu diye düşündüm” diyen Çıray, “İmamoğlu-Yavaş Cumhurbaşkanı Yardımcısı olsun” teklifinin CHP’den geldiğini öne sürdü. Seçim sonucunun faturasını tamamen Kılıçdaroğlu’na kesildiğini söyleyen Çıray, “Anlatacaklarım saat saat belgelidir” demişti.

TIKLAYIN – “Millete karşı zorunlu görevim” diyen Aytun Çıray, Akşener’in Altılı Masa’dan kalktığı geceyi anlattı

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Ümit Özlale, son dönemde Çıray’ın ortaya attığı iddialarla ilgili açıklama yaptı. 

TV100’de Doğru Yorum programına bağlanan Özlale, Altılı Masa’da yaşanan kriz ve Çıray’ın iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“2 Mart gecesi 6’lı masa toplantısından sonra milletvekili ve divan üyeleri toplandı.T oplantıda birçok şey konuşuldu. O masada konuşulanları anlatsam ve Aytun Bey’in oradaki tekliflerini söylesem bir daha programlara çıkamaz. İlk önce bunu netleştirelim ama bir siyasetçinin siyasi ahlakı gereği bir GİK toplantısında konuşulanlar genel başkan olmadığınız sürece sizde saklı kalması gereken şeylerdir. Partime bağlı olmanın sorumluluğu ile o toplantıda nelerin önerildiğini söylemem.” 

TIKLAYIN – Aytun Çıray: Akşener masadan kalktığı için oylar düştü; matematik, Kemal Bey’in kazanabileceğini gösteriyordu

İyi Parti’den istifa eden, Genel Başkan Meral Akşener’in eski danışmanı Aytun Çıray, “Oyların o denli düşmesinin temel nedeni, Sayın Akşener’in masadan kalkması. Kemal Bey 2,5 puan daha alsaydı kazanacaktı” düşüncesini dile getirdi.

14 Mayıs seçimlerinden önce İyi Parti lideri Akşener’in Altılı Masa’dan ayrılması ve sonrasında masaya dönmesi sürecinde tanık olduklarını sosyal medya hesabından paylaşan Akşener’in o dönemki Başdanışmanı Çıray, konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Çıray, masadan ayrılma hamlesinin ardından İyi Parti’nin oylarının düştüğünü ve Kılıçdaroğlu’nun seçimi kaybettiğini söyledi.

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in sorularını yanıtlayan Çıray, masadan kalkma olayı hiç yaşanmamış olsaydı Kılıçdaroğlu’nun çok daha fazla oy alacağını şu sözlerle dile getirdi:

‘‘MAK Araştırma’nın sahibi Mehmet Ali Kulat, ‘İyi Parti yüzde 13 alsaydı Kemal Bey kesinlikle seçilirdi’ diyor. Oyların o denli düşmesinin temel nedeni, Sayın Akşener’in ‘Benim başıma tabanca dayasalar masadan kaldıramazlar’ dedikten sonra masadan kalkması. Bu derin bir hayal kırıklığı yarattı, toplumun beklentilerini yok etti. İyi Parti’nin oyları büyük oranda önce Muharrem İnce’ye daha sonra da Sinan Oğan’a gitti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx