Kosova ile Sırbistan ortasında özgür seyahat mutabakatı

‘da ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka ve geçiş dokümanı uygulaması Sırvistan ile Kosova ortasındaki tansiyonun yükselmesine neden olmuştu. Avrupa Birliği (AB), Kosova ile Sırbistan ortasında Kosovalı Sırplar dahil, tüm vatandaşların hür seyahati konusunda muahedeye varıldığını bildirdi.

AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, son aylarda Kosova ile Sırbistan ortasında gerginliğe neden olan meseleyle ilgili muahedeyi, toplumsal medyadan duyurdu. Borrell, AB kolaylaştırıcılığında yürütülen Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında iki ülkenin anlaştığını açıkladı.

Sırbistan’ın Kosova kimliği taşıyanlar için giriş/çıkış dokümanlarını kaldıracağını belirten Borrell, Kosova’nın da Sırbistan kimliği taşıyanlar için bu evrakları istemeyeceğini açıkladı.

Borrell, “Kosovalı Sırplar ve başka tüm vatandaşlar, kimlik kartlarını kullanarak Kosova ile Sırbistan ortasında serbestçe seyahat edebilecek.” tabirini kullandı.

AB’nin bu hususta Kosova Başbakanı Albin Kurti’den garanti aldığını kaydeden Borrell, bunun bir Avrupa tahlili olduğunu, iki tarafın başkanlarını kutladıklarını belirtti.

KOSOVA-SIRBİSTAN ORTASINDAKİ PLAKA GERGİNLİĞİ

Kosova ve Sırbistan ortasında 2016’da imzalanan hür trafik sirkülasyonu mutabakatının mühletinin 15 Eylül’de dolmasının akabinde Kosova hükümeti ülkede yalnızca Kosova plakalı araçların dolanımının mümkün olacağını açıklayarak ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka koşulu getirmişti.

Kosova, Sırbistan idaresinin Kosova plakalı araçların Sırbistan’dan geçmesine yıllardır müsaade vermemesine karşı aldığı karar kapsamında Sırbistan plakalı araçların Kosova’ya girmesine müsaade vermezken, Sırbistan’dan Kosova’ya girmek isteyen araçlara geçerliliği 60 gün olan süreksiz plaka veriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*