Kremlin: AB, Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlarla kendi toplumuna ziyan veriyor

Peskov, başşehir Moskova’da, yeni bahislere ait gazetecilere açıklamalarda bulundu.

AB’nin Rusya’dan altın ve mücevher ithalatına yasak getirecek kararı içeren yeni yaptırım paketini kıymetlendiren Peskov, kelam konusu yaptırımların “Rusya’nın durum değişikliğine yol açmadığını” belirtti.

Peskov, “AB, çılgınca kendi çıkarlarına ve kendi toplumuna ziyan veren yaptırımlar uygulamayı tercih ediyor. Avrupa halkı, bu yaptırımlardan ve AB’nin aldığı kararların sonuçlarından acı çekmeye başladı.” sözünü kullandı.

Rus doğal gazının Avrupa’ya sevkiyatı konusuna değinen Peskov, AB yetkililerinin, “Rusya’nın doğal gazla ilgili durumu siyasi baskı kurma gayesiyle şantaj yapmak için kullandığı” tarafında açıklamalar yaptığına dikkati çekti.

Peskov, “Bu tıp açıklamalar muhakkak yanlış ve bunları mutlaka reddediyoruz. Gaz sevkiyatıyla ilgili rastgele bir teknolojik zorluk, AB’nin uyguladığı kısıtlamalardan kaynaklanmaktadır. Kelam konusu kısıtlamalar, türbinler dahil ekipmanın tamirin yapılmasına müsaade vermiyor.” diye konuştu.

Peskov, Rus güç şirketi Gazprom’un gaz sevkiyatı konusunda yükümlülüklerini büsbütün yerine getirmeye hazır olduğunu kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*