Kurbanlıklarda maymun çiçeği tehlikesi var mı? Açıklama geldi

Dünya Zoonoz Günü münasebetiyle bir basın toplantısı düzenleyen Türk Veteriner Doktorları Birliği (TVHB) Merkez Kurulu Lideri Ali Eroğlu, yapılan araştırmalara nazaran, korona virüse kadar dünya üzerinde her yıl 2 milyar olay olduğu ve 2,7 milyon insanın zoonotik hastalıklardan öldüğünün iddia edildiğini söyledi.

Eroğlu, “İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 61’i hayvansal kökenlidir. Yeni oluşan patojenlerin yüzde 75’i hayvanlardan insanlara geçmektedir. Besin kaynaklı hastalıkların yüzde 90’dan fazlası hayvansal besinlerden kaynaklanmaktadır. Her yıl ortaya çıkan 5 yeni insan hastalığının 3’ü hayvan orijinlidir” ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanlarının özlük-mali haklarının ve emekli tabiplerin maaşlarının güzelleştirilmesini içeren teklifin TBMM’de kanunlaşması ile kanuna dahil edilmeyen veteriner tabiplerin hayal kırıklığına uğradığını vurgulayan Eroğlu, veteriner tabiplerin, bu düzenlemede yer almamasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.Kurban Bayramı öncesinde ‘maymun çiçeği’ hastalığı hakkında da bilgilendirme yapan Eroğlu, şunları kaydetti:

“Maymun çiçeği hastalığının çiftlik hayvanlarından geçme ihtimali yoktur. Maymun çiçeği uzun yıllar evvel çıkmış çok fazla dünyada olay sayısı olmayan fakat bu yıl biraz daha gündemde olan bir hastalık. İnsanlardaki çiçek hastalığının maymunlardaki formu ve bildiğimiz çiçek hastalığının belirtilerinin ortaya çıktığı bir hastalık. Vefat olayları kayıtlarda var. En fazla mevt zannediyorum 2007 yılında 17 kişi hayatını kaybetmişti. Maymun çiçeği münasebetiyle halkımızın paniğine gerek yoktur. Bu hastalıklarla başka hastalıklarda olduğu üzere ferdi önlemlerin değerli olduğunu her ihtimale karşı yüksek ateş, halsizlik, baş ağrısı üzere rahatsızlıklar olduğu vakit en yakın sıhhat kuruluşuna müracaat edilmesi gerektiğini söyledik. Bugün prestijiyle ülkemiz için rastgele bir tehlike arz etmiyor.”

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*