Kuzey Kore’den ‘bugüne kadarki en güçlü’ balistik füze denemesi

Kuzey Kore, dün Japon Denizi yönüne fırlattığı kıtalararası balistik füzenin (ICBM), yeni tip katı yakıtlı “Hwasong-18” kıtalararası balistik füze olduğunu açıkladı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un eşliğinde yapılan füze denemesinin, ‘savaş caydırıcılığının gelecekteki temel araçları’ olarak tanımlanan balistik füzenin yeni bir türü olduğu bildirildi.

AA’nın Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’ndan (KCNA) aktardığına göre, “Hwasong-18” kıtalararası balistik füzesine dair uçuş mesafesi ve maksimum irtifa gibi özelliklerin ayrıntıları açıklanmazken, Kim’in, yeni füzeye ilişkin ‘nükleer karşı saldırı duruşun etkinliğini radikal biçimde geliştirecek ve saldırgan askeri stratejinin uygulanabilirliğinde değişiklik yapacak’ dediği aktarıldı. Kuzey Kore liderinin, Pyongyang’ın ‘ölümcül ve saldırgan karşı önlemler’ alacağı taahhüdünde bulunduğu kaydedildi.

‘BUGÜNE KADAR GELİŞTİRDİĞİMİZ EN GÜÇLÜ FÜZE’

BBC Türkçe’nin haberine göre, bu test ile birlikte Kuzey Kore katı yakıtla çalışan kıtalararası bir balistik füzeyi ilk kez başarıyla denemiş oldu. Pyongyang yönetimi füze için, “Bugüne kadar geliştirdiğimiz en güçlü füze” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore, denediği son füzenin, nükleer saldırılar düzenleyebilme konusunda önemli bir aşama olduğunu ileri sürdü. Açıklamada, füze denemesinin, ‘büyük bir başarıyla’ gerçekleştirildiği, denemenin düşmanları ‘korku ve endişeye sürükleyeceği’ iddia edildi.

GÜNEY KORE, KUZEY’İN FÜZE DENEMESİ YAPTIĞINI DUYURMUŞTU

Güney Kore ordusundan dün yapılan açıklamada, Kuzey’in Pyongyang yakınlarında Doğu Denizi’ne orta veya daha uzun menzilli bir balistik füze fırlattığını tespit ettiği bildirilmişti. Ateşlenen füzenin yaklaşık 1000 kilometre uçtuğu belirtilmişti. ordu, denemenin ardından füzenin ‘tespit edilmesi güç’ ve ‘daha mobil bir füze’ olduğuna işaret etmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin fırlattığı füzeyi uzun menzilli olarak nitelendirirken Japonya Savunma Bakanlığı ise kıtalararası balistik füze olduğunu kaydetmişti. Denemenin, Kuzey Kore’nin bu ayki ilk balistik füze atışı olduğu duyurulmuştu. Askeri yetkililer, başkent Pyongyang yakınlarından fırlatılan füzenin ‘katı yakıtla çalışan, muhtemelen yeni tip bir kıtalararası balistik füze’ olması ihtimali üzerinde durmuştu.

Katı yakıtla çalışan kıtalararası balistik füzenin, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un orduya kazandırmak istediği stratejik bir füze sistemi olduğu biliniyor. Kuzey Kore, en son sıvı yakıtlı kıtalararası balistik füze fırlatışını 16 Mart’ta yapmıştı. Pyongyang yönetimi, 2022’nin başından bu yana yaklaşık 100 füze denemesi yaptı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir