KYK yurt müracaatları başladı: Kapasite 800 binin üzerine çıktı

Üniversite kayıt süreçlerinin yapılmaya başlamasıyla birlikte KYK yurt müracaatları da dün alınmaya başlandı. Müracaatlar 28 Ağustos pazar gününe kadar devam edecek. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bakanlığa bağlı yurt kapasitesinin 800 binin üstüne çıktığını açıkladı. Bakan Kasapoğlu, dün Cebeci Site Yurdu’nda üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren yeni devir yurt yatak kapasitesi ve yurt müracaatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

BAŞVURULAR ONLİNE

İllerde ve ilçelerde yurt altyapısını geliştirmeye süratli bir biçimde devam ettiklerini söyleyen Kasapoğlu, “2022-2023 eğitim öğretim yılı yurt müracaatlarımızı an prestijiyle başlatıyoruz. Sevgili öğrenciler, pazar akşamına kadar e-Devlet üzerinden müracaatlarını gerçekleştirecekler” dedi

12 KURUMDAN BİLGİ ALINACAK

“Yapılan müracaatlar bugüne kadar olduğu üzere bu süreçte de hiçbir formda insan eli değmeden büsbütün dijital ortamda değerlendirilecek” diyen Kasapoğlu, “Öğrenci-lerimizin gelir, muvaffakiyet ve toplumsal durum kriterlerine nazaran puanlandırılmasıyla yerleştirmeler otomatik gerçekleştirilecek. 12 farklı kurum ve bu kurumlardan alınan, doğrulanan bilgilerle birlikte asil ve yedek öğrencilerimiz açıklanmış olacak” dedi.

REKOR KAPASİTE

An prestijiyle ülke genelinde bakanlığa bağlı yurt kapasitesinin 800 binin üstüne çıktığını söyleyen Kasapoğlu, 2002’de 198 bin olan kapasitenin geçen müddette baştan sona yenilenerek artırıldığına dikkat çekti. Kasapoğlu, “Bu 21 yıllık süreç genç odaklı anlayışın, Türkiye’nin gücünün eseridir. Yurtlarımız; ısınması, soğutması, beslenmesi, duşu, lavabosu, çalışma yerleri ve internetiyle her manada özgür bir alan. Bu türlü bir sistemin dünyada eşi gibisi yok. İspanya öğrenci konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, Fransa yüzde 15’ini, Amerika ise yüzde 12’sini karşılıyor. Bizim geçtiğimiz yıl, yerleştirme oranımız pandemiye karşın yüzde 90’ın üzerinde” dedi. Kasapoğlu, yurt fiyatlarının eylül ayında belirleneceğini söyledi.

TÜFE’SİZ, ÜFE’SİZ KREDİ İMKANI

Türkiye’nin, kredi ve burs sistemiyle dünyada örneği olmayan bir ülke olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, “Bir kalemde 30 milyara yakın bir tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranını gençlerimizin üzerinden aldık. Bundan sonraki süreçte Meclis’imiz ilgili çalışmayı ekim ayında bitirecek. Gençlerimize TÜFE’siz, ÜFE’siz bir kredi imkanı sunacağız” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*