Malcolm X’i öldürmekle suçlanmıştı, artık 40 milyon dolarlık dava açıyor

Malcolm X cinayetinden haksız yere hatalı bulunan ve 20 yılını mahpusta geçiren Muhammad Aziz, New York kentine 40 milyon dolarlık dava açtı.

84 yaşındaki Muhammad Aziz, sivil haklar başkanı Malcolm X’in Şubat 1965’te öldürülmesinden beş gün sonra tutuklandı. Fizikî delil eksikliğine ve tez makamının şahitlerinin çelişkili sözlerine karşın Halil İslam isimli öteki bir adamla birlikte mahkum edildi.

Mahkumiyetleri 55 yıl sonra, bir 2020 belgesel dizisinin haklarındaki davada yapılan kusurları vurgulaması ve cinayetten, 2018’de ölen William Bradley isimli öbür bir İslam Milleti üyesinin sorumlu olduğunu öne sürmesi üzerine bozuldu.

Belgesel, Manhattan bölge savcılığının yeni bir soruşturma başlatmasını ve FBI ile New York Polis Departmanı’nın değerli ispatları sakladığını ortaya çıkmasını sağladı.

40 MİLYON DOLARLIK DAVA AÇIYOR

Manhattan bölge savcısı Cyrus Vance geçen kasım ayında yaptığı açıklamada, “Bu yeni soruşturmada elde ettiğimiz şey, 1965’te trajik bir biçimde ofisimizde bulunmayan ve bu nedenle savunmaya teslim edilmeyen çok sayıda gereci ortaya çıkarıyor. Aziz’den ve 2009’da ölen İslam’dan özür dilerim” dedi.

Mahkumiyeti 1985’teki kurallı tahliye ile devam eden Aziz ve avukatları, artık New York’a 40 milyon dolarlık dava açıyor. Avukatları davada Aziz’in birden fazla misyon yapmış bir ABD Donanması gazisi ve altı küçük çocuk babası olduğunu belirtirken şu kelamlara yer verdi:

“Malcolm X’i öldürmekten tutuklandığında yalnızca 26 yaşındaydı. Hayatının baharı olması gereken 20 yılını, işlemediği bir kabahatten ötürü hapishanede kilitli olarak geçirdi. Aziz Bey’e ve ailesine verilen ziyan çok büyük ve onarılamaz.”

SALDIRI SIRASINDA EVİNDEYDİ

Dava, Malcolm X’in örgütten ayrılmadan evvel sözcüsü olduğu siyah milliyetçi küme İslam Milleti’nde eski bir teğmen olan Bradley’in, 25 Şubat öğlenden sonra Audubon Balo Salonu’nda kendisini biçilmiş bir av tüfeğiyle öldürdüğünü, Aziz’in ise atak sırasında Bronx’taki konutunda olduğunu belirtiyor.

New York Belediye Lideri Eric Adams, yaptığı açıklamada kentin davayı inceleyeceğini söyledi: “Kariyerim boyunca daha adil bir ceza sistemi için savaşan biri olarak, iki adamın mahkumiyetini bozmanın adil olduğuna inanıyorum.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*