Mehmet Muş’tan doğalgaz artırımı açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, elektrik ve doğalgaza yapılan artırımlarla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Doğalgazdaki sübvansiyonları anımsatan Muş, “Halen bir sübvansiyon kelam konusu. Artık bütçenin imkânları daha fazla el vermediğinden ötürü yansıtılmak zorunda kalındı” dedi.

‘SİYASİ PARTİLER NEDEN VAR, SEÇİMİ KAZANMAK İÇİN’

Enerjideki artışların sanayiciye ek bir maliyet manasına geldiğini belirten Muş, “Siyasi partiler neden vardır, seçimi kazanmak için vardır. Hasebiyle seçime 9 ay kalan bir yerde hiçbir hükümet ‘ya ben elektriğe bir artırım yapayım, doğalgazın fiyatlarını bir artırayım’ demez” diye konuştu.

“Türkiye’nin ortalama güç ithalatı 2019’dan geriye dönük 10 yıla bakın 2020’de pandemi çok sağlıklı olmaz ortalama 35-40 milyar dolardır” diyen Muş, “Geçen sene 51 milyar dolar, bu sene 100 milyar doların üzerine çıkıyor. Hasebiyle bizim klasik ortalama fiyatımızın 3 katı güç faturasıyla karşı karşıyayız. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz” dedi.

‘SANAYİCİMİZİ ZORLAYACAK …’

“Elektrik fiyatlarına baktığınızda döviz olarak da baktığınız vakit hala bizde kullanılan gücün fiyatı AB ile mukayese ettiğiniz vakit çok altında” diyen Muş, kelamlarının devamında şunları söyledi: 

“İhracat yapıyorken kullandığımız güç maliyeti hala oradakilerin altında fakat kendi içimizdeki artış, ister istemez sanayicilerimizi zorlayacak lakin bunu da şu biçimde kıymetlendirmek gerekiyor:

Bütçeden bütün imkânlar kullanılıyor, sübvansiyon azamî düzeyde yapılıyor. Bunun dışındaki yansıtılmak zorunda kalıyor.

Bir de bu bütçe nereden oluşuyor onu da söyleyeyim. Bizim bir güç kaynağımız yok, onu bütçeye kaynak oluşturmuyoruz. Münasebetiyle toplanan vergilerden oluşuyor bu bütçe.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*