Mini Mini Zamlar Geliyor! Akaryakıtta Artışlar Durmayacak Gibi Görünüyor!

Mini Mini Zamlar Geliyor! Akaryakıtta Artışlar Durmayacak Gibi Görünüyor!
Mini Mini Zamlar Geliyor! Akaryakıtta Artışlar Durmayacak Gibi Görünüyor!

Bugünkü zam beklentisinin detayları burada

Zam Gelmeyen Bir Gün Yok: Motorinin Litre Fiyatı 18 Lirayı Aşacak

Her gün yenisi mi gelecek?

Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir, akaryakıt fiyatları konusunda nokta atışı yapan isimlerden. Her zam ya da indirimi sosyal medya hesabından paylaşarak halkı bilgilendirme misyonunu taşıyor. Bugün akaryakıta gelmesi beklenen zam haberi adeta bir meteor gibi bütçelere düşerken, henüz kesinleşmeyen bu zammın üzerine gelecek yeni bir zam olur mu diye sorduk kendisine bakalım ne dedi?

Demir, bugün beklenen zammın haberini böyle vermişti

Yarın yeni bir zam gelir mi?

Pandemiden çıkmak üzereyiz diye sevinirken, pandemi sonrası enflasyon ve parasal sıkılaşma ile karşı karşıya kalan dünyada piyasalarda da oynaklık arttı. Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasıyla zaten karışık olan piyasalar iyice hararetlendi.Petrol fiyatlarında arz sıkıntısı tam aşılamamışken başlayan savaş, petrol kaynaklarını da yakından ilgilendirince olan yine bize oldu! Bugün beklenen zammın, ‘bugünkü’ fiyatlamalara dahil olmadığı düşünüldüğünde ve petrolde yükselişin sürmesine bir de dolar/TL’nin değer artışı eklenince zamlar durulmayacak gibi görünüyor!Ekonomist Demir de bunu teyit ederek, bugün olası zamma yakın bir oranda yarın da yeniden benzin fiyatlarında yükseliş olasılığının arttığını belirtti.

Petrolde yükseliş durmuyor!

Brent petrolün varil fiyatı, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yol açtığı arzın daralacağı endişeleriyle uluslararası piyasalarda 113 doları aştı.Dün günü 104,97 seviyesinde tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 16.07 itibarıyla kapanışa göre yüzde 7,69 artışla 113,05 dolara yükseldi. Böylece, Brent petrolün varil fiyatı Temmuz 2014’ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Batı Teksas türü ham petrolün varili 111,47 dolardan alıcı buldu.Fiyatlardaki yükselişte, Batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik yaptırımları ve Rusya’dan gelecek olası karşı yaptırımların arz tedarikini sekteye uğratacağı endişeleri etkili oldu.

OPEC beklentiler dahilinde!

OPEC ve müttefikleri Nisan ayı için beklentiye paralel karar alarak günlük üretimi 400 bin varil artırdı.BloombergHT’nin haberine göre piyasalarda da Rusya-Ukrayna krizine rağmen sınırlı bir üretim artışı kararı çıkması bekleniyordu. İsmini vermek istemeyen delegeler, Rusya işgalinin gölgesinde geçen toplantıda 23 ülkeden oluşan koalisyonun kademeli üretime devam etme kararı aldığını bildirdi.Uluslararası Enerji Ajansı’na (UEA) üye 31 ülke, dün acil durum rezervleri kapsamındaki 60 milyon varil petrolün kullanıma açılması konusunda anlaşmaya varmıştı. IEA Başkanı Fatih Birol küresel enerji güvenliğinin tehdit altında olduğunu ve halihazırda kırılgan seyreden toparlanma üzerinde yeni bir risk oluşturduğunu belirtmişti.Petrolün varil fiyatı bu hafta Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya yönelik yaptırımların devreye alınmasıyla sert biçimde yükselerek 110 doları aşmıştı.OPEC+, bir sonraki toplantısını 31 Mart’ta yapacak.

Son zamlar içinde yok!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir…

Fazla Vereceğiz Diye Çıktığımız Yolda 'Açık Fazlası' ile Devam Ediyoruz: Türkiye'nin Dış Ticaret Verileri!

TÜİK’ten Gergin Bekleyiş: Enflasyon Ne Zaman Açıklanacak? Ekonomistler Ne Bekliyor?

Türkiye’nin geçen yılın sonunda başlayan enflasy… 0 2 Mart, 14:52

Dünyayı Petrol Yakacak: Savaş Bitse de Fiyatlardaki Yangın Bitmeyecek!

Pandeminin şokunu atmadan Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması ile yükselişe geçen petrol… 3 2 Mart, 12:24

Metallerde Ortalık Karışık: Rusya İhracatı Durdurdu, Altın Zirveden Geri Geldi

Rusya ve Ukrayna’nın metal ve yer altı kaynaklar… 0 2 Mart, 12:43

Petrol Fiyatları Alev Aldı: Savaşın Boyutu Büyüdükçe Rusya Köşeye Sıkışıyor!

Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı kriz süresince pandemi sonrası düşüşe geçen petrol fiya… 0 1 Mart, 13:42

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*