Muhtaçlıklarını karşılayamayan sıhhat çalışanları mesleklerini bırakıyor: ‘Açlıktan ölüyoruz’

İş yükü, uzun nöbetler ve düşük maaş nedeniyle kamudan istifa eden sıhhat çalışanlarının sayısı her geçen gün artıyor.

Tıpkı hekimler üzere daha insani çalışma şartlarına sahip olmak isteyen birçok hemşire ve ebe de kamudan istifa ederek yurtdışına gidiyor. Tüm Aile Sıhhati, Sıhhat Memuru-Acil Tıp Teknisyeni-Hemşire ve Ebe Derneği (İSAHED) İdare Heyeti Lideri Vildan Aydın, pandemideki istifa yasağının kalkmasının akabinde Almanya, İngiltere ve ABD’ye göç eden birçok hemşire olduğunu, geride kalanların da lisan kurslarına giderek yurtdışı hazırlığı yaptığını söyledi. Vildan, “Sağlık Bakanlığı datalarına nazaran istifa yasağının akabinde 2021 Eylül ayına kadar bin 121 hemşire, bin 230 ebe istifa etti. Gitme hazırlığı içinde olan büyük bir kesim de var. Sessiz sedasız gidiyor hemşireler. Türkiye sıhhat alanında büyük bir kaynak olarak görülüyor ve yurtdışında sıhhat çalışanlarımıza büyük bir talep var. Bu talep giderek de artıyor” diye konuştu. Aydın “Maddi bir karşılığı kalmadı bu mesleğin. Mesleğimizin rastgele bir prestiji kalmadı. Hemşirelerin problemlerinin hem bürokraside bakanlık lisanında hem de alanda yok sayıldığı bir ortam var. Hemşireler bu yüzden gidiyor. Mesleksel olarak önemli mağduriyetler yaşıyorlar. Ya mesleklerini bırakıyorlar ya da ülkeyi terk ediyorlar” dedi.

Aydın, hemşirelerin hayat pahalılığı karşısında temel muhtaçlıklarını karşılayamaz duruma geldiğine dikkat çekti.

“AYAKKABI ALAMIYORUZ”

Hemşirelerin açlıkla gayret ettiğini vurgulayan Aydın, “Maaşlarımız yoksulluk hududunda. Çocuğuna ayakkabı alamayan, okula ulaşım masrafını karşılayamayan arkadaşlarımız var. Bu yoksulluğu çocuklarımıza miras bırakmak istemiyoruz. Pandemi sürecinde çok fazla dramatik kıssa yaşadık. Bir hemşire arkadaşımızın iki çocuğu birden yanarak öldü. Bu kadıncağız kreşe para veremediği, bakıcı tutamadığı için çocuğunu komşusuna bırakıyordu. Artık geldiğimiz süreçte pandemide ölmedik fakat açlıktan ölüyoruz” diye konuştu.

KADROYA ALINMAK İSTİYORLAR

Aydın, hemşirelerin taleplerini şöyle sıraladı: “Yoksulluk hududunun üstünde, refah içinde yaşayabileceğimiz bir fiyat talep ediyoruz. Birçok sıhhat kurumunda kamu dışı kontratlı işçi çalıştırılıyor. Bu insanların takıma alınması gerekiyor zira özlük hakları yok. Tüm sıhhat çalışanları eğitim durumu fark etmeksizin 3600 ek göstergeden faydalanmalı. Aktif, uygulanabilir sıhhatte şiddet yasası istiyoruz. Vazife, yetki ve sorumluluk alanlarımız net bir halde çizilmeli.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*