Mustafa Denzili: ‘Okan’a hem inanıyorum, hem güveniyorum’

Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi (TMOK) Fair-Play Davranış Büyük Ödülü’ne, geçen yıl Altay Kulübü ile muahedeyi, alacağı fiyatın şehit aileleri ile Mehmetçik Vakfı’na bağışlanması kaidesiyle kabul ettiği için layık görülen teknik yönetici Mustafa Denizli, Olimpiyatevi’nde ödül aldığı merasim sonrası, futbol gündemine ait sorularını yanıtladı.

Futbolda olan gelişmelerin hepsini, kulüpler ve ekipler bazında takip ettiğini aktaran Denizli, şunları kaydetti:

“Türk futbolu son yıllarda, marka bedelini bir oldukça kaybetti. Türk futbolu şu anda, bu manada, kalite olarak da davranış biçimi olarak da fair-play olarak da bir epey tabanda. Yani bunu kesinlikle çıkarması lazım burada vazife yapan arkadaşların. Saha içindeki davranış biçimlerinden, atletlerin birbirlerine beden lisanlarından, ağız lisanlarından son derece değerli transferler yapması lazım. Onlar rol modeller. Rol modellerin yanılgı yapma talihi çok azdır yahut hiç yoktur. Bu sene onlara dikkat etsinler.”

OKAN BURUK VE GALATASARAY

Okan Buruk’un Galatasaray’a teknik yönetici olmasıyla ilgili Mustafa Denizli, “Tabii bunları duyunca ben çok keyifli oluyorum. Okan’a Galatasaray’da birinci formayı ben vermiştim. İnşallah çok başarılı olur. Esasen başarılı bir yol haritası var Okan’ın. Ancak artık daha farklı bir heyecan onun için. Hem yetiştiği toplulukta bu türlü değerli bir vazifeye gelmesi hem de kendisini destekleyecek olan insanların, ona inanan, güvenen insanların çok sayıda olması, başta bizler olmak üzere, sonuçta o yollardan biz de geçtik, Okan inşallah son derece başarılı olur” diye konuştu.

Okan Buruk’un esasen başarılı bir geçmişi olduğuna dikkati çeken Denizli, “Galatasaray ismine söylüyorum. Oradaki bedel yargıları biraz farklıdır. Hasebiyle Okan’a hem inanıyorum, hem güveniyorum, hem de başarılı olacağına inanıyorum. Sıkıntı bir vazifeye başlıyor. Bu manada, grup manasında, teknik manada muhtaçlığı olan bir ekibin başına geçiyor. Münasebetiyle çok âlâ değerlendirmesi lazım dönemi, ki değerlendirmeyi yapacak kadar zeki bir insandır. Ona şimdiden gözlerinden öperek başarılı bir dönem diliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Mustafa Denizli, Okan Buruk’un Galatasaray için yanlışsız tercih olup olmadığı sorusu üzerine “Benim hakikat yahut yanlış tercih deme talihim yok. Olur mu o denli şey? Pek doğal, yani hele hele bu türlü benimle birlikte profesyonel hayata başlayan insanların bu türlü yerlerde vazife alması son derece yanlışsız benim için. Hem duygusal olarak hakikat hem mantık olarak yanlışsız. Okan da bunu hak eden bir insan” sözlerini kullandı.

“UZUN YILLAR BİZİ TAŞIYABİLECEK BİR ULUSAL TAKIM”

Fenerbahçe’yi ve gruptaki değişimi de değerlendirmesi istenen Denizli, “Bakın karar vericiler, bir karar verirler ondan sonra sonuçlarını görürler. Verdikleri her karar hakikat olabilir, yanlış olabilir. Bu çok değerli bir şey değil. Bir karar vermişlerdir, güzel uğurlu olsun. Zira hepsinde ben misyon yaptım, artık ne desem” tabiriyle görüşünü paylaştı.

Başarılı teknik adam, ulusal ekiple ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:

“Milli ekip o denli bir devir geçirdi ki biraz üzüldük. Sevindiğimiz bölge bizim sevineceğimiz bölge değil aslında. Bunu kabul etmek lazım. 20 yıl içerisinde seri başından C Grubu’na düşen bir ulusal kadroyuz. Zira daha evvelden daima A Kümesi’nde mıydı, hayır değildik. Yani C’den başarılarla ikinciliğe, birinciliğe kadar geldik. Tekrar bu merdivenleri çıkma devridir. Bu ulusal kadro yapısı prestijiyle uzun yıllar bizi taşıyabilecek ulusal ekip. Yani üst seviyede mi, hayır, değil lakin üst seviyeye gelme bahtı son derece yüksek. Yani bu küme maçları ulusal grup için, bir nebze de olsun insanımız için umut verici oldu, onlardan çok şey bekliyoruz.”

Altay’ı çalıştırmasının akabinde sonraki süreç ve bu devirde ne yaptığı sorulan Denizli, iki yıldır belgeselinin çekildiğini belirterek, “Bu, aşağı üst 15 yaşımdan başlayıp bugüne kadar gelen, hizmet ettiğim Altay’dan başlayıp öteki topluluklar ve ulusal ekiple ilgili. Hem futbolculuk periyodumu, hem teknik adamlık periyodumu, yurt içi-yurt dışı çalışmalarımı kapsayan, geniş kapsamlı, bütün ailemin, bütün yakın etrafımın içinde olduğu hoş bir öykü ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Sonuna geldik. Muhtemelen ekim ayının başında izleyicilerle buluşacak. Orada benim bilinmeyen birçok istikametimi de izleyiciler, tahminen futbolseverler, hatta futbolseverler dışındaki birçok topluluk insanı da öğrenmiş olacak. Onun çalışmasını yapıyoruz” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*