NATO Genel Sekreteri: Putin’in savaşı Avrupa’da barışı parçaladı

İspanya, NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’ne mesken sahipliği yapıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, üye ülkelerin önderlerinin iştiraki ile gerçekleştirilen oturumun akabinde basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, “Liderler bugün biraz evvel güvenliğimiz için bu kilit devirde ittifakımızı dönüştürmek ve güçlendirmek için kararlar aldı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Ukrayna’ya karşı savaşı, Avrupa’da barışı parçaladı ve Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana birinci defa en büyük savunma krizine neden oldu. NATO, bu krize güçlü ve birlikte karşılık verdi. Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy’nin liderliği ve hamaseti hepimize ilham kaynağı oldu. Bugün de toplantıya katılmasından şad oldum. Zelenskiy, Ukrayna’nın süren yardımlarımıza güvendiğini açıkça tabir etti. Bizim de karşılığımız çok açık. Ukrayna, bize güvenebilir” sözlerini kullandı.

“Ukrayna kısa ve uzun vadede desteklenecek”

Stoltenberg, “Liderler bugün askeri ve mali dayanağın sürdürülmesine ve Ukrayna’ya desteğimizin arttırılmasına karar verdi. Uzun vadede Ukrayna’nın Sovyet devrinden kalma askeri materyal tertibinden çağdaş NATO askeri materyalleri tertibine geçişi sağlayacağız. Savunma ve güvenlik kurumlarını güçlendireceğiz. Tüm bunlar Ukrayna’nın gelecekte güçlü ve bağımsız bir Ukrayna olmasını sağlayacak. Bu, Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliği için temeldir” dedi.

“Müttefikler çağdaş kapasiteler için harcamaya devam edecek”

“NATO başkanları, yeni güvenlik gerçekliğine cevap olarak dönüşüm ve caydırma ile savunmamızın güçlendirilmesine karar verdi” diyen Stoltenberg, asker kapasitesinin de 300 bini aşacağını, askeri savunmanın arttırılması mevzularında kararlar alındığını bildirdi. “Soğuk Savaş’tan bu yana birinci defa bu tıp planlar yapıyoruz’’ diyen Stoltenberg açıklamasını şu biçimde sürdürdü:
“2014’ten bu yana Avrupalı ve Kanadalı müttefikler 350 milyar dolar ek harcama yaptı. Dokuz üyemiz gayelere ulaştı ya da geçti. 19 üyemiz 2024’te gayelere ulaşmayı öngördü. Beş öteki üyemiz ise somut olarak devamlılığa karar verdiler. Müttefikler, çağdaş kapasiteler için harcamaya devam ediyor. NATO’nun tatbikatları ve ortak çalışmaları için katkılarına devam ediyorlar. Güçlendirme eforları için gereken altyapı yatırımlarına harcamaların yapılması konusunda mutabık kaldık.”

“Yeni NATO Stratejik Konsept evrakı kabul edildi”

Müttefiklerin yeni NATO Stratejik Konseptini kabul ettiğini bildiren Genel Sekreter Stoltenberg, “Yeni Stratejik Konsept kabul edildi. Yeni Stratejik Konseptimiz, o periyottan çok farklı içerikle 2010’da yayınlanmış olanın yerine geçti. Rusya, evvelki strateji konseptte ‘stratejik ortak’ olarak tanımlanıyordu, lakin bu yeni dokümanda ‘en kıymetli ve direkt tehdit’ olarak sayıldı. Yeni konsepte nazaran, Çin’den tek bir söz ile bahsedilmedi. Yeni konseptte terörle gayret, siber tehditler ve karma tehditler konusunda tanımlar yapıldı” dedi.

“Bazı ülkeler birinci sefer bir NATO tepesine katılıyor”

‘’Rekabetçi ve daha tehlikeli bu dünyada daha yakın çalışmalıyız’’ diyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, toplantının birinci günü öğlenden sonra oturumlarında NATO üyesi olmayan kimi ülkelerin de toplantılara katılacağını belirtti. Stoltenberg, “Avusturalya, Japonya, Yeni Zelanda, Güney Kore birinci kere bir NATO toplantısına katılacak. Ayrıyeten Avrupa Birliği (AB), Finlandiya, Gürcistan, İsveç de toplantıya davetli olarak katılıyor.” dedi.

Stoltenberg’den Türkiye’ye özel teşekkür

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri önündeki vetosunu kaldıran Türkiye’ye özel teşekkür eden Stoltenberg, “Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum. Finlandiya ve İsveç’e de. Davetimi kabul ederek, ortak bir yol bulmak için diyaloğa girdikleri için. Çalışmalarımız ağır oldu. Brüksel’de de görüşmelerimiz oldu. Dün akşam Erdoğan ve Niinisto ve Andersson muahede sağlayabildik. Bu muahede Türkiye için yeterli oldu, Finlandiya ve İsveç için düzgün oldu, NATO için uygun oldu’’ tabirlerini kullandı.

“İsveç ve Finlandiya’nın üyelik müddeti şimdilik belirsiz”

Basın toplantısının yanıt kısmında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Genel Sekreter, Türkiye’nin vetosunun kalkması üzerine İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya ne kadar müddette tam üye olabileceği sorusu üzerine, “İsveç ve Finlandiya’nın adaylık mutabakatının yakın vakitte imzalanacaktır, lakin üyeliğin kabulü için 30 üye ülkenin parlamentosu tarafından kabul edilmesi gerekiyor’’ dedi. Üyelik süreci ne kadar sürecek bilemediğini bildiren Stoltenberg, bunun üye ülkelerin prosedürlerinin ne kadar süreceğine bağlı olacağını söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*