Öğrenciler yaşadı, yaz tatili 4 aya uzatıldı! Okullar Ekim’de açılacak!

Modern çağda eğitim tarafındaki anlayış da büyük ölçüde değişmiş durumda. Artık insanlık yapay zeka, farklı gezegenlerde kolonileşme ve insanların yerine çalışacak robotları konuşur duruma geldi. Yani bilim kurgu filmlerinde tanık olduğumuz o ütopik sahneler artık çok da uzakta değil. Hal böyle olunca eğitim tarafında da köklü değişikliklerin yapılması zorunlu hale geldi.

Pek çok ülke artık normal derslerin yanında yapay zeka ve kodlama gibi dersleri de müfredata koydu. Bunun yanında öğrencilerin sosyalleşebilmesi adına ders süreleri kısaltılarak, tatil süreleri uzatıldı. Hali hazırda eğitim kalitesi açısından dünyanın 1 numarası olan Finlandiya’da günlük ders süresi yalnızca 4 saat. Evet yanlış okumadınız 4 saat.

Öğrenciler yaşadı, yaz tatili 4 aya uzatıldı! Okullar Ekim’de açılacak!

Avrupa da yavaş yavaş bu sistemi benimsemeye başladı. Finlandiya’nın bu sene yürürlüğe soktuğu yeni yönetmelik ise okulların tatil süresini uzatarak öğrencilerin sosyalleşmesine katkıda bulunabilmek.

Avrupa’dan 3 ülke de bu sistemi hemen kopyalayarak uygulamaya koydu. Peki ya Türkiye? Türkiye genel olarak eğitim tarafında batıdan beslenen bir ülke. Bu açıdan bakıldığında gecikmeli de olsa benzer bir sistem Türkiye’de de uygulanacaktır. Yani yaz tatilinin süresi uzayacaktır. Üstelik bu sistemin uygulanmasına Türkiye’nin mevsim yapısı çok uygun. Belki de yeni gelecek olan MEB Bakanı hemen bu müjdeyi verebilir.

Peki sizce bu sistemin gelmesi nasıl olurdu? Yani tatilin uzaması öğrenciler açısından olumlu mu olurdu yoksa olumsuz mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir