Orman yangını ABD sınırını geçti, Kanada’da tahliye emri verildi

T24 Dış Haber

ABD’nin Washington eyaleti sınırını geçen kontrolden çıkmış bir orman yangını nedeniyle Kanada’nın British Columbia eyaletindeki Osoyoos kasabası ve çevresindeki bölge için cumartesi gecesi geç saatlerde tahliye emri verildi.

Eagle Bluff adı verilen orman yangını, Osoyoos’tan yaklaşık 4 kilometre (2.49 mil) uzaklıkta ve British Columbia Wildfire Service’e göre, şu anda sınırın Kanada tarafında 885 hektar (2 bin 200 dönüm) büyüklüğünde olduğu tahmin edilirken, Osoyoos’un bölge nüfusunun yaklaşık 6 bin 700 olduğu bildirildi.

BC Wildfire Service Pazar günü yaptığı açıklamada, “İlk Taaruz ekibi personeli, iki helikopter, yapı koruma personeli ve olaya müdahale eden ağır ekipmanın mevcut olduğunu” söyledi.

Tahliye emri, Kanada-Amerika Birleşik Devletleri sınırının kuzeyinde, Otoyol 97 ve Otoyol 3’ün kesiştiği bölgeyi ve ayrıca Otoyol 3 boyunca batı ve kuzeyi kapsıyor. 

Okanagan-Similkameen bölgesi yetkilisi Erick Thompson, Pazar günü öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında, durumda bir değişiklik olmadığını ve yangının doğu kanadındaki kaynaklara odaklandıklarını söyledi. 

Toplam 732 mülk tahliye edilirken,  2 bin 94 mülkün tahliye alarmı altında olduğu ve 132 kişinin acil yardım istediği aktarıldı. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx