Pakistan, dost ülkelerden 4 milyar dolar alacak

Geo News televizyonundaki habere nazaran, İsmail, başşehir İslamabad’da yaptığı açıklamada, Memleketler arası Para Fonu’na (IMF) nazaran döviz rezervlerinde 4 milyar dolarlık açık bulunduğunu belirtti.

İsmail, dost bir ülkeden 1,2 milyar dolarlık ödemesi ertelenen petrol alacaklarını, bir öteki ülkenin de pay senetlerine 1,5-2 milyar dolar yatırım yapacağını belirterek, “Bir başka dost ülke tahminen ödemesi ertelenen doğal gaz verebilir ve bir öbür ülke de biraz mevduat yatıracak.” dedi.

Bakan İsmail, bunların hangi ülkeler olduğunu belirtmedi.

İsmail, bu mali yılda Asya Kalkınma Bankasından 3,5 milyar dolar, Dünya Bankasından da 2,5 milyar dolar kredi alacaklarını, Asya Altyapı ve Yatırım Bankasından da 400-500 milyon dolar beklediklerini söyledi.

İsmail, hükümetin iflası önlemek için sıkıntı kararlar aldığını belirterek, ülkenin karşı karşıya olduğu ekonomik durum için İmran Han hükümetini suçladı.

– Ülke, ekonomik olarak güç bir periyottan geçiyor

Pakistan, ekonomik olarak sıkıntı bir periyottan geçiyor.

The News gazetesindeki habere nazaran, ülke, artan güç ithalatıyla yükselen cari açık sebebiyle ödemeler istikrarı kriziyle karşı karşıya.

Pakistan rupisi, ülkede mali yıl başlangıcı olan 1 Temmuz 2021’den bu yana dolar karşısında yüzde 35 kıymet kaybetti.

Pakistan Merkez Bankasının elindeki döviz rezervi, rupideki paha kaybı, dış borç ve petrol ithalatı ödemeleri nedeniyle 15 Temmuz prestijiyle 99 milyon dolar düşerek 9,717 milyar dolara geriledi. Ülkenin mevcut döviz rezerviyle 5 haftalık ithalatını karşılayabileceği belirtiliyor.

Bununla birlikte IMF ile 14 Temmuz’da yapılan 1,17 dolarlık mutabakatın, ülkenin döviz rezervlerini istikrara kavuşturmasına yardımcı olması bekleniyor.

Pakistan’da 2021-2022 mali yılında dış ticaret açığı yüzde 55,29 artarak 48,25 milyar dolara yükselmişti.

Bir evvelki mali yılda 31,07 milyar dolar olarak gerçekleşen dış ticaret açığının bu yıl kıymetli ölçüde artmasının en büyük sebepleri ortasında ithal edilen güç ve besin fiyatlarındaki artışlar gösteriliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*