Para bitti, Hazine yerlerini parsel parsel satıyorlar

Kur garantili mevduat sahipleriyle borçlanma faizlerine para yetiştiremeyen hükümet kaynak bulmak için Hazine yerlerinin satışını hızlandırdı. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Antalya olmak üzere mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ilişkin 17 farklı vilayetteki 243 arsa Cumhurbaşkanı kararıyla özelleştirme kapsamına alındı. Özelleştirme süreçlerinin 31 Aralık 2025 tarihine kadar tamamlanmasına karar verildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına nazaran, satılacak emlakın yer aldığı uzun listede Maliye Hazinesi’nin yanı sıra Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ) ile Türkiye Elektrik İletim A.Ş’ye (TEİAŞ) ilişkin Datça’daki 2 arsa da bulunuyor. Karara nazaran, özelleştirme kapsam ve programına alınan toplam 243 kesim pahalı yerin satış prosedürü konusunda Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı (ÖİB) kapsamlı bir çalışma yapacak. Çalışmanın akabinde tüm emlak satış, kiralama, gelir paydaşlığı modeli, mülkiyetin gayri tıpkı hakların tesisi yahut işletme hakkının verilmesi tekniklerinden biri ya da birkaçı birlikte uygulanarak özelleştirilecek.

KENTLERİN BEDELLİ BÖLGELERİ

Arsa satışından elde edilen paranın bir kısmı özelleştirme masraflarına ayrıldıktan sonra geriye kalan fiyat Hazine’ye aktarılacak. Satılacak yerler, hükümetin bugüne kadarki arsa satışları ortasında en büyük paketlerden birini oluşturuyor. Kelam konusu emlak pok çok kentin en kıymetli yerlerinde bulunuyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*