TBMM’de ‘yargı, müsilaj, stokçuluk, finans’ gündemde

TBMM Genel Heyeti’nde milletvekilleri, Avukatlık Kanunu‘nda değişiklik yapılmasını içeren kanun teklifi için mesai yapacak. Düzenleme ile rastgele bir işte sigortalı olarak çalışılması, avukatlık stajına mahzur olmayacak. Büyük vilayetlerde birden fazla isimli yardım ofisi kurulabilecek. Birden fazla baronun bulunduğu vilayetlerde her baro isimli yardım ofisi açabilecek.

Kanun teklifi görüşmelerinin tamamlanması halinde müsilajla çaba ve etraf kirliliğini önlemeye yönelik hazırlanan, Etraf Kanunu ve kimi kanunlarda değişiklik yapılmasına yönelik kanun teklifi Genel Kurul’a gelecek. Marmara Denizi havzasındaki vilayetlere ileri biyolojik atık su arıtma tesisi kurma zaruriliği getirilecek. Tesis kurma yetkisi ise belediyelere verilecek. Belediyeler, kanunla belirlenen müddet içerisinde proje hazırlamazsa yetki, otomatik olarak Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na geçecek. Bakanlık, masrafları ilgili belediyenin kaynağından kesecek. Tesis kurmayanlara idari ceza uygulanacak. Teklifle ayrıyeten, sanayi tesislerine kirlilik oluşturmama konusunda ikazlar getirilecek ve uymayanlara yaptırım uygulanacak.

6’NCI YARGI PAKETİ VE DEZENFORMASYON DÜZENLEMESİ

Adalet Kurulu’nda salı günü, kamuoyunda 6’ncı Yargı Paketi olarak bilinen 24 unsurluk yasa teklifi ele alınacak.

Düzenleme, Yargıçlar ve Savcılar Kanunu, Noterlik Kanunu ve stokçuluğa yönelik Türk Ceza Kanunu‘nda (TCK) değişiklikler öngörüyor. Perşembe günü ise dezenformasyonla uğraşa yönelik Basın Kanunu‘nda değişiklik öngören yasa teklifi görüşülecek.

Kanun teklifiyle internet haber siteleri müddetli yayın kapsamına alınacak. Böylece, internet haber siteleri de ilanlardan yararlanabilecek.

Plan ve Bütçe Komitesi, çarşamba günü İstanbul Finans Merkezi Kanunu‘nda değişiklik içeren yasa teklifi için toplanacak. İstanbul’un önde gelen milletlerarası finans merkezlerinden biri haline gelmesinin temini için katma pahası yüksek olan finans bölümünün ve yurt dışında uygulama alanı bulan finansal eser ve hizmetlerinin geliştirilmesi emeliyle maddede düzenlemeler yapılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*