TFF’den yabancı kuralı değişikliği

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Muhteşem Lig Futbolcu Uygunluğu’nda değişiklik yaptı.

TFF’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya nazaran, kulüplerin A ekip listesi en fazla 35 futbolcudan oluşabilecek. Listede yer alan 35 futbolcudan en az 14 futbolcu, Türkiye A Ulusal Futbol Grubunda oynama uygunluğuna sahip olacak.

21 YABANCI TESCİL ETTİRİLEBİLECEK

Açıklamaya nazaran, kulüpler bu dönem A ekip listesinde 21 yabancı tescil ettirebilecek ve 21 kişilik maç takımında en fazla 14 yabancı oyuncu bulundurabilecek. Maç takımında yer alan 14 oyuncudan en fazla 8 tanesi tıpkı anda alanda yer alabilecek. Ayrıyeten A kadro listesinde yer alacak olan yerli oyunculardan en az 4’ünün 01.01.1998 ve sonraki tarihlerde doğmuş olması gerekiyor.

Ayrıca, Harika Lig kulüpleri, en az 1’inin 01.01.1998 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olması koşulu ile A grup listesinde en fazla 14 yabancı asıllı futbolcu yazma hakkına ilaveten, 01.01.2001 ve daha sonra doğmuş olmaları kuralıyla, 14 yaş altı ulusal kadrosu dahil olmak üzere ülkesinin ulusal gruplarında en az 10 karşılaşmada oynamış olmaları, ülkesinin 21 yaş altı yahut A ulusal kadrolarında toplamda en az 3 kez oynamış olmaları, FIFA’nın 23.06.2022 tarihinde ilan ettiği dünya sıralaması listesinde birinci 20 sırada bulunan ülke federasyonlarının en üst yahut bir alt liglerinde toplamda 25 maçtan fazla müddet almış olmaları, kriterlerinden rastgele birine sahip olmaları şartı ile 3 yabancı asıllı futbolcu ile de transfer ve tescil devirleri içerisinde kontrat imzalayabilir ve tescil ettirerek A kadro listesine yazabilir. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*