Thodex’in Kurucusu Özer, Türkiye’ye İade Edildi

Binlerce kişinin dolandırıldığı kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, Türkiye’ye iade edildi. Arnavutluk’ta Interpol yetkilileri tarafından teslim alınan Özer, Türkiye’ye getiriliyor.

Arnavutluk tarafından iadesine karar verilen kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Türk İnterpol yetkilileri tarafından teslim alındı. Özer Türkiye’ye getiriliyor.

Ne olmuştu?

20 Nisan 2021’de 400 bin kişiye ait milyonlarca dolar değerindeki kripto parayla yurt dışına kaçan Özer’in Arnavutluk’ta olduğu tespit edilmiş, kırmızı bültenle aranan Özer 30 Ağustos 2022’de Arnavutluk’un Vlora kentinde yakalanmıştı.

Türkiye Özer’in iadesini istemiş, yerel mahkeme talebi reddetmişti. Daha sonra Arnavutluk Yüksek Mahkemesi de Özer’in iadesini onaylamıştı.

Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 21 sanık hakkında ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme’, ‘bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ ve ‘tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’ suçlarından 12 bin 164’er yıldan 40 bin 562’şer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir