Türkiye İmalat PMI, ağustosta 47,4 oldu

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en süratli ve emniyetli referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Ağustos 2022 devri sonuçları açıklandı.

Türkiye İmalat PMI, ağustosta 47,4’e geriledi

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en süratli ve sağlam referans kabul edilen İSO Türkiye İmalat PMI, ağustosta 47,4 oldu.

İmalat kesimindeki bozulma hafif sürat kesti

Faaliyet şartları üst üste altıncı ay zayıflamış olmakla birlikte son anket dataları imalat dalındaki bozulmanın hafif sürat kestiğine işaret etti. Manşet endeks ile uyumlu olarak üretimdeki yavaşlama temmuza kıyasla daha ölçülü gerçekleşti.

İSO Türkiye Sektörel PMI raporu da ağustosta birçok bölümde kuvvetli faaliyet şartlarının sürdüğüne işaret etti.


Yeni siparişleri artan tek kesim kara ve deniz taşıtları

Temmuzda olduğu üzere yeni siparişleri artan tek bölüm kara ve deniz taşıtları bölümü oldu.

Üretim ise kesimlerin birçoklarında düşüş gösterdi. Son anketin en önemli olumlu göstergesi tekrar istihdam olurken, girdi fiyatları enflasyonundaki genel düşüş firmaların üzerindeki maliyet baskısını kısmen hafifletti.

Eşik paha olan 50’nin üzerinde olmalı

Eşik bedel olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm sayıların kesimde güzelleşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına nazaran, temmuzda 46,9 olarak ölçülen manşet PMI, ağustosta 47,4 oldu.

Manşet endeks ile uyumlu olarak üretimdeki yavaşlama temmuza kıyasla daha ölçülü gerçekleşti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*