Urfa’da 16 kurumdan ortak açıklama: Tutuklanan gazeteciler derhal hür bırakılsın

Urfa’da bulunan sivil toplum kuruluşu (STK), meslek örgütü ve siyasi partilerin de içinde olduğu 16 kurum, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, 16 Haziran günü gazetecilerin tutuklanmasına yazılı açıklama ile reaksiyon gösterdi.

Basın özgürlüğünün demokratik toplumun vazgeçilmez ögelerinden biri olduğu belirtilen açıklamada, “Basına yönelik yapılan rastgele bir müdahale direkt topluma karşı yapılmış bir müdahaledir. Bilinmelidir ki hukuk devletinin mimarı özgür basındır. Basın özgürlüğünün olduğu yerde hukuk devleti; hukuk devletinin olduğu yerde basın özgürlüğü vardır” sözlerini kullanıldı.

Gazetecilerin özgür bırakılması istenen açıklamada, “İmzacı olan kurum ve kuruluşlar olarak her vakit halkın haber alma hakkı ve basın özgürlüğünün yanında olduğumuzu belirtiyor ve tutuklanan gazetecilerin derhal özgür bırakılmasını talep ediyoruz” denildi.

Şanlıurfa Barosu, Şanlıurfa Tabip Odası, Şanlıurfa KHK Dayanışması, 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği Şanlıurfa Şubesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şanlıurfa Şubesi, Mezopotamya Muharrirler Derneği Şanlıurfa Temsilciliği, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Şanlıurfa Şubesi, TMMOB Şanlıurfa Vilayet Uyum Heyeti, KESK Şanlıurfa Şubeler Platformu, Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi, Hak İnisiyatifi Şanlıurfa Temsilciliği, Hayat Meskeni Bayan Dayanışma Derneği ile Emek Partisi (EMEP), Gelecek Partisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Türkiye Emekçi Partisi (TİP) vilayet örgütleri imza attı. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*