Van Aanholt’tan Kerem açıklaması!

Galatasaray’ın 31 yaşındaki deneyimli sol beki Patrick van Aanholt, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulundu.

Yeni dönemle ilgili görüşlerini aktaran van Aanholt, “Tabi ki büyük beklenti içerisindeyim kendimden, yeni bir hocamız var. Yeni grup arkadaşlarım var, bundan ötürü da büyük bir beklenti içindeyim. Başlamak için sabırsızlıkla bekliyorum ve umuyorum ki sonunda ligi Galatasaray’ın hak ettiği yer olan en zirve de bitireceğiz” halinde konuştu.

Geçtiğimiz dönem 3 farklı teknik adamla çalışmasıyla ilgili fikirlerini de belirten Hollandalı sol bek, “Evet, dediğiniz üzere bir sene içerisinde 3 farklı hocayla çalıştım. Lakin tabi ki bu futbolun tabiatında olan bir şey. Çok olağan karşılanması gereken bir durum. Bazen oyuncular masraf, bazen hocalar sarfiyat. Buraya geldiğimde 3 tane hoca gitti lakin durum bu şekilde” sözlerini kullandı.

“Avrupa ve ligde birebir oyunu oynadık ancak sonuçlar farklı oldu”   

Avrupa’da alınan başarılı sonuçların lige neden yansımadığı ile ilgili gelen soru üzerine Van Aanholt, “Açıkçası bununla ilgili tam bir şey söyleyemiyorum. Yani ne desem bilmiyorum. Zira evet dediğiniz üzere Avrupa liginde gösterdiğimiz performans güzeldi lakin ligde de tıpkı performansı sergilemeye çalıştık. Lakin ortadaki aldığımız sonuç farkı neden kaynaklanıyor, bunu açıklayamıyorum. Tıpkı oyunu oynadık lakin nasıl farklı sonuç oldu bunu bilemiyorum” dedi.

“Marcao ve Babel’in yokluklarını hissedeceğiz”

Marcao ve Babel’in gruptan ayrılmasını da pahalandıran Van Aanholt, “Tabii ki onları özleyeceğiz. Hem arkadaşlıklarını özleyeceğiz hem de verdikleri katkıları da arayacağız. İkisi de başkan ruhlu oyunculardı. Marcao zati kardeşim üzereydi. Marcao’yu yıllardan beri tanıyorum. Babel’in de tecrübesinden çok fazla yararlandık. Onun için bu istikametten eksikliklerini hissedeceğimizi düşünüyorum. Lakin olağan ki yerlerine de tekrar tecrübeli oyuncular geldi. Onların da vakit içinde adaptasyonlarını sağlayıp, nasıl olacaklarını göreceğiz” diye konuştu.

“Elimizdeki oyuncularla da ileri gidebileceğimizi düşünüyorum”  

Transferle ilgili gelen soru üzerine Hollandalı sol bek, “Bilmiyorum bu soruya bir şey diyemem zira transferlere dahil olan kişi ben değilim. Kulübümüzde transferlerle ilgilenenler çalışanlar var. Daha çok onlara sormanız gereken bir husus. Şayet onlar bu türlü bir transferi düşünüyorlarsa doğal ki bu transferi yaparlar ve gidip de yeterli bir oyuncuyu imzalarlar. Lakin ben kendi açımdan baktığım vakitte şu anda elimizdeki oyuncularla da ileri gidebileceğimizi düşünüyorum. Münasebetiyle burada yöneticilerimize daha çok bu soruyu sormanız lazım” sözlerini kullandı.  

“Ben her vakit kendi oynamak istediğim oyunu oynuyorum”  

Hücuma katkı yapmayı sevdiğini de lisana getiren Van Aanholt, “Ben her vakit kendi oynamak istediğim oyunu oynuyorum. Her vakit için ileri gerçek giderim ve atağa katkı sunarım. Kimse bana defansta kalmam konusunda bir şey söylemedi. Kendi oyunum neyse o halde devam edeceğim” dedi.

“İstatistiklerime baktığınız vakit birden fazla golümü sağ ayağımla atmışımdır”

Sol ayaklı bir oyuncu olmasına karşın sağ ayağıyla daha fazla gol attığı hatırlatılan deneyimli sol bek, “Yani sonuçta günün sonunda baktığımız vakit gol, goldür. Sağ olsun, sol olsun, baş olsun ne olursa olsun ben hepsini deneyeceğim. Esasen istatistiklerime baktığınız vakit birden fazla golümü sağ ayağımla atmışımdır fakat sol ayağımla da golüm var” sözlerini kullandı.

“Asist sayısı büsbütün birtakım değişkenlere bağlı”    

Patrick van Aanholt gelecek dönemde asist maksadıyla gelen bir soru üzerine, şu tabirleri kullandı:

“Tabii ki olmayan bir oyunla ilgili bir şey söylemem. Zira değişir. Ben artık 100 tane orta yapacağım derim 10 tane yaparım. Bu büsbütün kimi değişkenlere bağlı. Oyuncular, yapacağım asisti gole çevirebilecek mi? Beni takip edebilecekler mi? Beni fark edebilecekler mi? Yapacağım ortaları evvel bu büsbütün değişken bir durum maça nazaran maçın gidişatına nazaran de değişken bir durum, onun için bakmak gerekiyor” diye konuştu.

“Kazımcan, öğrenmeye açık bir oyuncu”

Sarı-kırmızılı grubun Altay’dan takımına dahil ettiği Kazımcam Karataş’ın öğrenmeye açık bir isim olduğunu söyleyen Van Aanholt, “Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla potansiyeli olan bir genç oyuncu, öğrenecek şeyleri de çok fazla. Öğrenmeye açık bir oyuncu. Defansif yanı yeterli olduğunu düşünüyorum. Galatasaray’ın da kendisini buraya getirerek yeterli yaptığını düşünüyorum” biçiminde konuştu.  

“Sergio çok büyük bir oyuncu”

Transfer devrinde gruba dahil edilen isimlerle ilgili de kanılarını aktaran Hollandalı sol bek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sergio ile başlayayım. Kendisi çok büyük bir oyuncu. Uygun bir halde de oynadığını düşünüyorum. Çok kabiliyetli bir oyuncu. Portekiz ulusal grubunda da forma giyiyor. Oynadığı maçlardan da gördüğüm kadarıyla kadroya hem ofansif hem de defansif manada katkı sağlayacağını düşünüyorum. Dubois, çok fazla tanıdığım bir oyuncu değildi. Lakin adaptasyon süreci âlâ bir halde devam ediyor. Seferoviç’e baktığımız vakit, 2 gol attı ve bu halde seri yapmasını diliyorum.”

“Süper Lig’de en çok sevdiğim şey atmosfer”

Premier Lig ile Üstün Lig ortasındaki farklılıklar hakkında da konuşan deneyimli sol bek, şöyle konuştu:

“Benim için alışılmış ki Premier Lig ile Muhteşem Lig ortasında farklar var. Üstün Lig’e de saygısızlık yapmak istemiyorum lakin Premier Lig tahminen de dünyanın en düzgün ligi. Bütün oyuncular orada oynamak isterler. Ben yaklaşık 15 yılımı orada geçirdim. 15 yaşımda Chelsea’ye imza attım. Galatasaray’a geldiğim vakit da beşerler Harika Lig’in çok güzel olmadığını söylüyorlardı. Lakin bir sene sonra edindiğim deneyimlerden de gördüğüm kadarıyla Üstün Lig pek düzgün. Uğraşın yüksek olduğu, futbol düzeyi olarak da âlâ bir lig. Üstün Lig’deki en çok sevdiğim şey de natürel ki atmosfer. Taraftarların yarattığı atmosfer. Muhteşem Lig ile Premier Lig ortasındaki söyleyebileceğim tek fark da tempo farkı.”

“Bizlere nasıl oynamak istediğini tam olarak anlatıyor”

Teknik yönetici Okan Buruk’un çok düzgün bir insan olduğunu lisana getiren Van Aanholt, “Kendisiyle âlâ bir hissiyatım var. Düzgün bir insan. Konuştuğumuzdan beri onu hissediyorum.  Bizlere nasıl oynamak istediğini, neler istediğini tam olarak aktarıyor. Çalışmalarımız ve idmanlarımız natürel ki kuvvetli geçiyor lakin kendisiyle ilgili yalnızca âlâ şeyler söyleyebilirim” diye konuştu.

“Kerem ile ilgili rastgele bir problemim yok”

Avusturya’daki 1’inci etap kampında, bir konum sonrasında Kerem Aktürkoğlu ile ortasında yaşanan olaya da açıklık getiren Van Aanholt, “Kerem ile rastgele bir problemimiz yok. Bu problemmiş üzere ortaya çıktı fakat aslında biz idman yaparken bir andan da oyuna ve şiddetine hazırlanıyoruz. İdmanlarda da birbirimizi, bütün limitlerimizi zorlamamız gerekiyor. Bunu birbirimizi acıtmak için yapmıyoruz. Ortada bir fark var. Hiçbir formda bu bir arbede değil. Daha sonra ikimizde konuştuk. Birebir halde devam ediyoruz. Bir problemimiz yok. Geçen sene nasıl birbirimize yardımcı olduysak bu sene de birebir formda devam edeceğiz” halinde konuştu. 

“Bu sene kupa kazanmak istiyoruz”

Yeni dönemde şampiyon olmak istediklerini söyleyen deneyimli sol bek, “Galatasaray taraftarlarının beklentisinin yüksek olması çok olağan. Şayet Galatasaray’da oynuyorsanız 13 yahut 14’üncü sıralarda olmak için natürel ki oynamıyorsunuz. Galatasaray ya şampiyon olur ya da birinci 3’e girer. Her vakit en üst düzeyde uğraş eder. Biz de geçen dönem üzere bitirmek istemiyoruz. Bu sene kupa kazanmak istiyoruz. Hazırlıklarımıza şiddetli bir biçimde başladık. Bu biçimde de devam edecek. Hem teknik hem de taktik olarak çalışıyoruz. Hepimiz şampiyon olmak için elimizden gelenin en güzelini yapıyoruz” tabirlerini kullandı.

Galatasaray’a hangi oyuncuların daha çok katkı vereceği konusunda gelen soruya, Van Aanholt şöyle yanıt verdi: 

“Bunun ile ilgili benim bir şey söylemem mümkün değil. Kimin formda olacağını yahut kimin sorumluluk alacağını benim söylemem yanlış olur. Şu an lig başlamadan bu mümkün değil. Hasebiyle lig başladıktan sonra kimin formda olduğunu, hangi oyuncunun nasıl olduğunu görüp buna nazaran karar verebiliriz.” 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*