Yemen’de ateşkes ikinci kere 2 ay daha uzatıldı

Grundberg, yaptığı yazılı açıklamada, “Tarafların (Yemen hükumeti ve Husiler) 2 Ağustos’tan başlayıp 2 Ekim’e kadar ateşkesi birebir koşullarla 2 ay daha uzatma konusunda anlaştıklarını duyurmaktan memnunluk duyuyorum.” sözlerini kullandı.

BM Yemen Özel Temsilcisi, ateşkesin uzatılmasına yönelik mutabakatın, tarafların mümkün olan en kısa müddette genişletilmiş bir ateşkes muahedesine varmak için müzakereleri ağırlaştırma taahhüdünü de içerdiğini aktardı.

Yemen hükumeti ve Husilere sunduğu genişletilmiş ateşkes teklifiyle ilgili taraflardan kıymetli yorumlar aldığını aktaran Grundberg, şunları kaydetti:

“Genişletilmiş ateşkes teklifi; şeffaf bir ödeme sistemi üzerinde bir muahedeye varılmasına, memur ve emekli maaşlarının tertipli biçimde ödenmesine, Taiz ve öteki vilayetlerin yollarının açılmasına, Milletlerarası Sana Havalimanı’ndan iki taraflı daha fazla uçuş gerçekleştirilmesine, yakıtın bollaşarak Hudeyde Limanı’ndan tertipli akışının sağlanmasına katkı sunabilir.”

Yemen’deki iç savaş ve 2. sefer uzatılan ateşkes

Yemen’deki İran dayanaklı Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve birtakım bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor.
Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.
BM Yemen Özel Temsilcisi Grundberg, Yemen hükümeti ve Husilerin 2 Nisan’da lokal saatle 19.00’dan itibaren hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuştu.
Grundberg, 2 Haziran’da ateşkesin sona ermesine saatler kala, ülkedeki çatışan taraflarının 2 ay mühletle daha ateşkesi uzatma konusunda anlaştığını açıklamıştı.
Ülkede yıllardır süren çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi hayatını yitirdi. Dünyanın en yoksul ülkeleri ortasında yer alan Yemen’de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz ise müthiş boyutlara ulaştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*