Yeşilçam kahramanını kaybetti: Cüneyt Arkın 85 yaşında vefat etti

Yeşilçam’a ‘kahraman’ olarak ismini yazdıran ünlü sanatçı Cüneyt Arkın, tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında vefat etti. Pazartesi gece saatlerinde apansız kalbinin durması sonucunda Beşiktaş, Ulus’ta bir özel hastanede tedavi altına alınan sanatçı, tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı. Vefatıyla sevenlerini ve sanat topluluğunu yasa boğan Cüneyt Arkın için 30 Haziran Perşembe günü saat 10.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde bir merasim düzenlenecek. Akabinde Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğlen namazını müteakip Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilecek.

Usta sanatkarın vefatı tüm Türkiye’yi yasa boğarken, sanat ve siyaset dünyasından Arkın için iletiler yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türk sinemasının usta aktörü, sanatıyla, duruşuyla, karakteriyle hepimize örnek olan büyük sanatçı Cüneyt Arkın’ın vefatını büyük bir ıstırapla öğrendim. Sayın Arkın’a Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin, sevenlerinin, sinema topluluğumuzun ve milletimizin başı sağolsun” diyerek ıstırabını paylaştı.

EDEBİYATA MERAKLI BİR DOKTOR

8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’in merkezine bağlı Karaçay köyünde doğan Arkın’ın gerçek ismi Fahrettin Cüreklibatır’dı. Arkın, verdiği röportajlarda çocukluk yıllarının tıpkı babası üzere toprağın içinde geçtiğini anlatırdı. Tezeklerin üzerinde uyuduğu tatlı uykuyu lüks otellerde bile bulamadığını söyleyen sanatçı, ilkokul yıllarında bostan bekçiliği bile yaptı. Liseden sonra İstanbul Tıp Fakültesini kazanan Arkın, nörolog olmak istiyordu. Üniversitede okuduğu yıllarda, çeşitli mecmualarda şiir, kıssa ve denemeleri yayınlandı.

Fahrettin Cüreklibatur, üniversiteden mezun olduğunda, edebiyata meraklı bir hekimdi. Ama 1963 yılında Artist mecmuasının düzenlediği müsabakaya katılması onun hayatını değiştirdi. Yarışta birinci olunca, birtakım sinemalarda küçük roller almaya başlasa da, o devir sinemayla çok da fazla ilgilenemedi. Eskişehir’e dönerek vatani vazifesini yaptı. Boş takım olmadığı için nörolog olamayan Arkın, kendi tabiriyle “boğaz tokluğuna” bir mühlet doktorluk yaptı.

AKSİYON SİNEMALARINA GİRİŞ

Cüneyt Arkın, 1963 imali “Şafak Bekçileri” sinemasının çekimleri sırasında direktör Halit Refiğ’in dikkatini çekti. 1964’te “Gurbet Kuşları” isimli sinema sinemasıyla yıldızı parladı. İdeal Erakalın’ın yönettiği 1964 imali “Gözleri Ömre Bedel” sinemasının finalindeki arbede sahnesi, sanatkarın mesleğinde dönüm noktası oldu. Bir müddet sonra Halit Refiğ’in teklifiyle aksiyon sinemalarına yöneldi.

O yıllarda sanatkarların isim değişikliği çok yaygındı. Cüneyt Arkın ismini de Gazeteci Vecdi Benderli, Cüneyt Gökçer’in ismini, Ramazan Arkın’ın da soyadını bir ortaya getirerek ortaya çıkardı. Fahrettin Cüreklibatır, bundan sonra Cüneyt Arkın olarak tanındı.

‘KAHPE BİZANS’LA SAVAŞTI

Cüneyt Arkın’ın hafızalarda yerini koruyan uçan tekmeleri zaten gelişmedi elbette. Aksiyon sinemalarında istikamet çizeceğini anlayan Arkın, İstanbul’da binicilik ve karate eğitimlerinin yanı sıra Medrano Sirki’nde bir mühlet akrobasi eğitimi de aldı. Orada öğrendiği her şeyi Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde ustalıkla kullandı. Tarihi sinemaları sevdiren, Bizans’la savaşta başrol oynayan, uçan tekme deyince akla gelen isimdi. Yüzlerce sinemada oynadı lakin o kahramanlık sinemalarına damgasını vurdu. Malkoçoğlu, Battal Gazi üzere sinemalarla şiddetli sahnelere imza atan Cüneyt Arkın, mesleği boyuncu dublör kullanmayı “insanları kandırmak olur” fikriyle daima reddetti. Bir röportajında “Türk halkı buna değerdi” demişti. Bu da sayısız sakatlık geçirmesine ve bazen ölümlerden dönmesine neden oldu.

EŞİ BETÜL HANIM’LA

BETÜL’DEN EVVEL ÖLDÜ

İlk evliliğini 1964 yılında kendisi üzere hekim olan Güler Mocan’la yapan sanatçı, boşandıktan bir yıl sonra 1968’de hayatının aşkı dediği Betül (Işıl) Cüreklibatur’la evlendi. Eşine duyduğu sevgiyi her fırsatta lisana getiren sanatçı, bir röportajında, “Ölümden korkmuyorum. Yalnızca Betül’den önce ölmek isterim” diyerek anlatmıştı. Cüneyt Arkın’ın birinci evliliğinden Filiz isminde bir kızı, Betül hanımdan ise Kaan ve Murat isimlerinde iki çocuğu var.

HALKI DA ONUN KAHRAMANIYDI

Yeşilçam anılarını Twitter hesabından vakit zaman takipçileriyle paylaşan ünlü sanatçı, son paylaşımını 19 Haziran Babalar Günü’nde yaptı. Bundan bir müddet evvel de toplumsal medyasından “Benim Kahramanım Türk Halkıdır” kitabının tanıtımını, “Çünkü ben sizin içinizde büyüdüm, sizden biriyim. Türk halkı ulu bir halktır, benim de kahramanımdır” diyerek yaptı. Katıldığı bir programda kendisine James Bond teklifi geldiğini söyleyen Arkın, “James Bond, Amerikan Emperyalizmi’nin temsilcisidir. Ben Malkoçoğlu’nda, Battal Gazi’de bir halk kahramanıyım!” dedi.

Atlara meraklı olan sanatçı, “Atım Hasretim’in yanına gömülmek istemiştim. Ancak sonra çok yanlış anlaşılır diye korktum. Beni anne babamın yanına gömün” diyerek vasiyet etmişti.

ÖDÜLÜ REDDETTİ

“4. Altın Koza Sinema Festivali” heyeti, siyasi baskılar sonucu Yılmaz Güney’e ödül vermeyince “Yaralı Kurt” sinemasındaki performansıyla ikinci olan Arkın’ı “En uygun erkek oyuncu” olarak belirledi. Heyetin kararına reaksiyon gösteren Arkın, mükafatı reddetti. Aldığı mükafatlar: 1969 üretimi “İnsanlar Yaşadıkça” sinemasıyla 6. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nde, “En Güzel Erkek Oyuncu” seçildi. 1976’da “Mağlup Edilemeyenler” sinemasıyla 13. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nde “En Uygun Erkek Oyuncu” mükafatı, 36. Antalya Altın Portakal Şenliği ve 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde “Yaşam Uzunluğu Onur Ödülü” aldı. 2013’te Kültür ve Turizm Bakanlığı “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”ne layık görüldü. Arkın’a son olarak 2021’de Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Mükafatı verildi.

Macera sinemalarından komediye

Kariyeri boyunca westernden güldürüye, macera sinemalarından toplumsal sinemalara çeşitli mevzularda 300’den fazla sinemada rol aldı. Tarihi sinemalardaki performansıyla bilinen usta isim, birinci olarak 1966 yılında 7 serilik Malkoçoğlu sinemasında göründü. 1968 yılına gelindiğinde ise senaryosunu Ayşe Şasa’nın kaleme aldığı Köroğlu karakteriyle sevenlerinin karşısına çıktı. 1971 yılında başlayan dört sinemalık Battal Gazi Destanı’yla Arkın, mesleğinin tepesine yanlışsız yol aldı. Battal Gazi serisi, Anadolu’da Hristiyanlarla yapılan savaşları bahis ediniyor. Takvimler 1972’yi gösterdiğinde ise Rahmi Turan’ın çizgi karakteri Kara Murat’ın Erler Sinema tarafından uyarlanan 7 serilik sinemasında Kara Murat’ı canlandırdı.

EN SON KURULUŞ OSMAN’DAYDI

Yönetmeni olduğu 38 sinemadan 15’inin senaryosunu yazdı. Büyük bir kısmı polisiye, tansiyon, kabahat ve aile çeşidinde olan sinemalardan en bilinenleri; Oğulcan, Şafak Sökerken, Bombacı, Bitmeyen Adam, Asılacak Adam, Son Kahramanlar, Sokak Kavgacısı, Silah Arkadaşları, Arbede, Ateş Çemberi, Vefat Savaşçısı. Ayrıyeten şu tanınan işlerde bulundu: Büyük Yemin, Ala Geyik, Arım Balım Peteğim, Çöl Kartalı, Vurgun, Kılıç Aslan, Üç Kağıtçılar, Hakanlar Çarpışıyor, Gelincik, Dünyayı Kurtaran Adam, Mevt Savaşçısı, Çılgın Dersane.

Filmlerin yanında televizyon dizilerinde de bulunan Cüneyt Arkın, birinci olarak 1986’da TRT 1’de yayınlanan Olacak O Kadar’da oynadı. 1995’te üç yıl boyunca yayınlanan Bizim Konut dizisinde yer alan Arkın, 2011’de Art Sokaklar’da, geçen seneye kadar ise Kuruluş Osman dizisinde Aksakallılar Başkanı olarak rol almıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*