Yılmaz Erbek Apartmanı davasında 5 şahsa mahpus cezası

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki sarsıntıda 11 kişinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı Yılmaz Erbek Apartmanı davasında tutuklu sanık arsa sahibi Mustafa Yılmaz’a 15 yıl, tutuksuz sanıklar inşaat mühendisi Ali Özsoy’a 10 yıl, yapı kontrol şirketi yetkilileri Binay Bükey ve Eşref Perviz Toğulga ile fenni mesul Nurettin Bozdoğan’a farklı ayrı 7 yıl 6 ay mahpus cezası verildi, 6 sanık ise beraat etti.

Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında 30 Ekim 2020’de meydana gelen, 117 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki zelzelede, Bayraklı ilçesindeki 10 katlı Yılmaz Erbek Apartmanı’nın B bloğu da yıkıldı. Enkaz altında kalan 11 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı. Zelzelenin akabinde başlatılan soruşturma kapsamında 2’si tutuklu 11 kişi hakkında İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak’ hatasından 20 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Davanın geçen yıl eylül ayında görülen birinci duruşmasında binanın fenni mesul mimarı Nurettin Bozdoğan tahliye edildi. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden gelen ek uzman raporunda, binada kolon kesilmediği, kolon inceltmesi yapılması durumunda da binanın bu biçimde yıkılmayacağı belirtildi. Raporda binanın beton kalitesinin çok makus olduğu, binanın yıkılmasının da buna bağlı olduğunun altı çizildi.

Öte yandan, kolon kesildiği argümanıyla binanın altındaki bir marketler zinciri şirketi hakkında yürütülen soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Geçen duruşmada binanın statik proje müellifi Ali Özsoy’un avukatı Erdoğan Akdoğdu, reddi heyet talebinde bulunurken, savcı da temel hakkında mütalaasını açıkladı. Savcı, tutuksuz sanıklar Zehra Yılmaz Sağlam, Ayşe Yılmaz ve Kadriye Kaya’nın beraati isterken, öbür 8 sanık için ise ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak’ kabahatinden 3 yıldan 20 yıla kadar mahpus cezası talep etti.

‘BURANIN MÜTEAHHİTLİĞİNİ YAPMADIM’

DHA’nın haberine nazaran Yılmaz Erbek Apartmanı davasının 6’ncı duruşması bugün İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Mustafa Yılmaz, Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, tutuksuz sanıklardan kimileri, müştekiler ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. Mahkeme lideri, geçen duruşmadaki reddi heyet talebinin, İzmir 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildiğini söyledi. Akabinde sanık avukatlarına temel hakkında mütalaaya savunma yapmak için kelam verildi. Sanık avukatları, müvekkillerinin beraatini talep ederken, şikayetçilerin avukatları da sanıkların üst huduttan cezalandırılmaları talebinde bulundu. Avukatların savunmalarının akabinde mahkeme lideri, sanıklara son kelamlarını sordu. Tutuksuz sanıkların hepsi kendilerinin kusuru olmadığı gerekçesiyle beraatlerini istedi. Tutuklu sanık Mustafa Yılmaz ise “Mal sahibi olarak en âlâ şeyi yapmaya çalıştım. Bu süreçte hiç yaşanmamış olayların aksini ispatlamak zorunda kaldım. Buranın müteahhitliğini yapmadım. İçim çok rahat. Binanın kaliteli olması için çaba ettim” dedi.

Konuşmaların akabinde mahkeme heyeti kararını açıklandı. Heyet, tutuklu sanık arsa sahibi Mustafa Yılmaz’a 15 yıl mahpus cezası verirken, binanın inşaat mühendisi Ali Özsoy’u ise 10 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Yapı kontrol şirketi yetkilileri Binay Bükey ve Eşref Perviz Toğulga ile fenni mesul Nurettin Bozdoğan’a ise başka farklı 7 yıl 6 ay mahpus cezası verildi. Mahkeme heyeti, yüksek jeoloji mühendisi Aynur Denizaslanı, kooperatif üyelerinden Ayşe Yılmaz, fenni mesul Ergün İlkay, kooperatif lideri Kadriye Kaya, yer etüdü raporuna imza atan inşaat mühendisi Pınar Uslu ve Zehra Yılmaz Sağlam’ın ise beraatine karar verdi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*