Yusufeli’ne ikmal: Bir büyük ihale daha gizlice bitirildi

AKP iktidarı, 2017’de gizlice ihale ettiği ve 2021 Ocak ayında tamamlanması gereken Artvin’deki karayolu ve viyadük inşaatları için tamamlama ihalesi açtı. Yeni ihale tekrar kapalı kapılar arkasında özel olarak davet edilen birebir müteahhitlere verildi. Milletin cebinden 549 milyon lira daha müteahhitler Nurol ve Gülsan’a aktarılacak.

AKP iktidarının istediği ihaleyi istediği firmaya verme aracı olarak kullandığı Kamu İhale Kanunu 21-b Pazarlık Yöntemi, bir büyük ihalede daha çalıştırıldı. 

Artvin’deki karayolu ikmal (tamamlama) ihalesi, kanunun sarsıntı üzere harika haller için öngörülen “Pazarlık” tarzının sağladığı imkanlarla duyuru ilanı yayınlanmadan, yani kimselere duyurulmadan gerçekleştirildi. 

28 Haziran 2022 günü yapıldığı öğrenilen ihalede yaklaşık mahiyet 584 milyon 711 bin 575 lira 5 kuruş olarak belirlendi. İhale özel olarak davet edilen Nurol İnşaat ve Gülsan İnşaat İş Ortaklığı’na 549 milyon 4 bin 313 liraya verildi. 

2023 ARALIK AYINDA BİTECEK
27 Temmuz’da imzalanan kontrata nazaran, tam ismi, ARTVİN İLİ; 12. BLG. HD.-YUSUFELİ-(ARTVİN-ERZURUM)AYR. DEVLET YOLUNDAKİ YUSUFELİ KÜMESİ [TEKKALE (HAZUKET) VİYADÜĞÜ, YUSUFELİ VİYADÜĞÜ (KÖPRÜ-6), YUSUFELİ BARAJ VİYADÜĞÜ (KÖPRÜ-8) VE ŞİLENKAR VİYADÜĞÜ (KÖPRÜ-14)] BARAJ KÖPRÜLERİ ÜRETİM İKMAL İŞİ olan projenin 11 Ağustos’ta başlaması ve 25 Aralık 2023’te tamamlanması kararlaştırıldı.

OCAK 2017’DE BİTECEKTİ

AKP iktidarı tıpkı işi 5 Haziran 2017 tarihinde yeniden saklı gizli düzenlediği ihalede özel olarak davet ettiği birebir şirketlere, Nurol ve Gülsan’a vermişti. 5 yıl evvelki sayılarla kontrat bedeli 355 milyon 830 bin 652 lira (O günkü kurla karşılığı 101.2 milyon dolar, bugünkü kurla hesaplandığında 5.6 milyar lira) olarak kayıtlara girmişti. Mukaveleye nazaran inşaatın 4 Ocak 2021’de tamamlanması gerekiyordu. 

 

NUROL VE GÜLSAN İNŞAAT
Nurol’un yaptığı kimi kamu projeleri şöyle: Gebze-Orhangazi İzmir Otoyolu Projesi, Ilısu Veysel Eroğlu Barajı ve HES, Hasankeyf Kümesi Köprüleri Projesi, Arifiye-Sincan Demiryolu Projesi, Ayaş Tüneli, Marmaray BC1 Demiryolu Projesi-Boğaz Tüp Geçişi, Tünel ve İstasyonlar, Osmangazi Köprüsü… 

Gülsan İnşaat’ın yaptığı birtakım kamu projeleri şöyle: Bursa Çevreyolu, Aliağa Ayvalık Yolu, Adıyaman Nissibi Köprüsü, Topçular Köpürülü Kavşağı, Derya HES…

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*