Zelenskiy: Rusya’nın füzeleri birliğimizi bozamayacak

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Ukraynalıların birlik ve beraberliğinin bozulmayacağını söz ederek, “Rusya’nın füzeleri ve topları birliğimizi bozmayı ve bizi yolumuzdan döndürmeyi başaramayacak” dedi.

Dün gece yayınladığı ulusa sesleniş konuşmasında 32 yıl evvel Ukrayna Devlet Egemenlik Bildirgesi’nin onaylandığını hatırlatan Zelenskiy, “Uzun yıllar sonra halkımızın bağımsız yaşama hakkını teyit eden birinci belgeydi. Bağımsız ve demokratik bir biçimde. Rusya’nın hiçbir füze ve topunun birliğimizi bozmayı ve bizi yolumuzdan döndürmeyi başaramayacağı açıktır. Ukrayna birliğinin palavralar yahut yıldırma, geçersiz bilgi yahut komplo teorileriyle bozulamayacağı da birebir derecede açık olmalıdır” dedi.

ACIMASIZ TAARRUZLARA DAYANDIK

Ukrayna halkının ve ordusunun, Rusya’nın akınlarına dayandığını ve 24 Şubattan sonra işgal edilen bölgelerin bir kısmını geri almayı başardığını belirten Zelenskiy, “Devletimizin şu anda işgal altındaki öbür bölgelerini yavaş yavaş kurtaracağız. Bu türlü bir savaş sırasında Avrupa Birliği adayı statüsünü elde edebildik. Kamu kurumlarının istikrarını sağladık. Devletteki tüm lojistik süreçler, askeri ve ekonomik, tekrar kanalize edildi. En kıymetlisi, çatışmaların ve çelişkilerin üstesinden gelerek birliğimizi koruyoruz” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*